Strona główna


 


 


 

więcej...

 


 więcej...


 

 

 


 


 

więcej...


więcej...


 

 

więcej...


 

 

więcej...


 

 więcej...


 

więcej...


 

więcej...

 


więcej...


 

Drodzy czytelnicy,użytkownicy biblioteki chcemy poinformować, że w Rankingu Bibliotek "Rzeczpospolitej" w 2016r. Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowiczkach zajęła 272 miejsce na 806 bibliotek, które brały udział.
(http://www.rp.pl/instytutksiazki )

Ranking bibliotek Więcej niż wypożyczalnie Biblioteki stopniowo zmieniają się w centra kultury – to jeden z wniosków z VI Rankingu Bibliotek.

 


 

Szanowni Państwo,

Niezmiernie miło mi poinformować, że na platformie IBUK Libra została wdrożona nowa wyszukiwarka wewnątrztekstowa.

Wyszukiwarka, dostępna na stronie http://libra.ibuk.pl/, nie przegląda już tylko metadanych: opisu książki, tytułu, słów kluczowych, ale przeszukuje całe TREŚCI publikacji (wnętrza książek).

Wyszukiwarka jest bardzo przydatna dla czytelników, którzy szukają materiałów do np. pracy dyplomowej, w szczególności gdy temat jest marginalny i ciężko jest znaleźć publikacje poświęcone danej tematyce. W połączeniu z filtrami fasetowymi (możliwością zawężania wyników wyszukiwania do kategorii, roku, wydawnictwa itp.), daje to ogromne możliwości!

Ciekawostka: większość wyszukiwarek na naszym runku nie przeszukuje całego zasobu książek po treściach. Obecnie w IBUK Libra znajduje sie ok. 28 tys. książek, przyjmując, że książka ma średnio ok. 250 stron, to wyszukiwarka IBUK Libra przeszukuje 7 mln stron (i to w bardzo krótkim czasie)!!!

Jak to działa?

* http://libra.ibuk.pl/, wyszukiwarka

Po wpisaniu w wyszukiwarkę szukanego słowa:

1. W wynikach wyszukiwania na pierwszym miejscu pojawią nam się publikacje, w których dane słowo znajduje się w tytule według poniższego klucza (oznaczone kropeczkami w kolorze czerwonym):
a) szukane słowo (nieodmienione) znajduje się w tytule jednowyrazowym

b) szukane słowo (nieodmienione)  znajduje się w tytule wielowyrazowym

c) szukane słowo w formie odmienionej znajduje się w tytule jednowyrazowym

d) szukane słowo w formie odmienionej znajduje się w tytule wielowyrazowym

2. W dalszej kolejności pojawią się publikacje, w których szukane słowo nie znajduje się w tytule, ale występuje w treści publikacji (oznaczone kropeczkami w kolorze niebieskim).

Liczba kropek oznacza, jak często dane słowo występuje w treści danej publikacji.

Gorąco zachęcam do zapoznania się z możliwościami nowej wyszukiwarki wewnątrztekstowej IBUK Libra.


 

więcej...


więcej...

 


Gminna Biblioteka Publiczna prosi o wypełnienie ankiety i wyrażenie swojej opinii dotyczącej funkcjonowania naszej instytucji, oraz zaproponowanie zmian, które ulepszą pracę oraz pozwolą wypracować ofertę adekwatną do potrzeb mieszkańców naszej gminy, powiatu. Zależy nam, aby z działań, które podejmujemy korzystało najwiecej ludzi. Chcemy przekonać niezdecydowanych i zaprosić ich do murów naszej biblioteki. Kwestionariusz ankiety jest anonimowy, zaś dane posłużą do celów badawczych, związanych z realizowanych przez nas działaniem. Będziemy wdzięczni za poświęcony przez Państwa czas.
Z poważaniem
Dyrektor i Pracownicy Biblioteki
link do ankiety:
https://docs.google.com/…/1iTo3Ps-KXizjSSZxpKwvpGIwTYN…/edit

 


 więcej... 


więcej...

 


Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Tygodnia E-książki (5-11 marca br.) po raz kolejny przygotowaliśmy dla Państwa niespodziankę.W okresie 1-14 marca br. poszerzymy zestaw tytułów na platformie IBUK Libra o ok. 2700 publikacji, tj. pojawia się książki z następujących kategorii:

 

- literatura faktu
- literatura piękna
Przez 2 tygodnie czytelnicy IBUK Libra otrzymają dostęp do pełnej treści wszystkich książek z ww. kategorii (+oczywiście książki wykupione). Zasady korzystania z IBUK LIBRA bez zmian, zwiększy się tylko pula dostępnych tytułów.

 więcej...

 
 więcej... Bookcrossing

Rozpoczynamy akcję bookcrossingu - w bibliotekach można zostawić swoje książki, które potem inni będą mogli wziąć ze sobą, przeczytać i przekazać dalej. Na tym polega właśnie uwalnianie książek.

Akcja odbędzie się we wszystkich bibliotekach sieci Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawłowiczkach 

„Uwolnij swoje książki, dziel się z innymi radością czytania”


 

Książka na telefon

Gminna Biblioteka Publiczna w  Pawłowiczkach

zaprasza 

Państwa  do  korzystania  z  nowej  usługi

Książka  na  telefon

Oferta  skierowana  jest  do  osób  starszych, chorych

i  niepełnosprawnych.

Wystarczy  zadzwonić  pod  numer 77 4874178

lub  wysłać e-mail  na  adres:  pawlowiczki.gbp@wp.pl

uzgodnić  z  bibliotekarzem  tytuły  książek  i  termin  dostarczenia.

Usługa  jest  bezpłatna - dostępna w obrębie Gminy!