Rok 2014


Mikołaju, Mikołaju dzieci w Bibliotece na Ciebie czekają.

"Godzina Kodowania" to międzynarodowa akcja organizowana przez fundację Code.org, której celem jest zachęcenie dzieci i dorosłych do spędzenia co najmniej jednej godziny w tygodniu 8-14 grudnia br. na nauce kodowania. Akademia Khana (Khan Academy) – organizacja zajmująca się przygotowywaniem i udostępnianiem w sieci bezpłatnych materiałów edukacyjnych - przygotowała na potrzeby akcji specjalny zestaw materiałów.

https://pl-pl.khanacademy.org/computing/computer-programming

lub

https://pl-pl.khanacademy.org/computing/computer-science/algorithms

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ "PANORAMA MIAST ŚLĄSKICH" UDOSTĘPNIONA PRZEZ WBP W OPOLU


Agnieszka Frączek - językoznawca, germanistka i leksykograf. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Z pasją bada zabytkowe, 300-letnie słowniki polskie i niemieckie, nie stroni także od leksykografii współczesnej.

więcej: http://www.gbp-pawlowiczki.wbp.opole.pl/admin?module=albums&page=editalbum&var1=spotkanie-autorskie-z-agnieszka-fraczek

KONKURS RECYTATORSKI ZORGANIZOWANY DLA KLAS IV-VI

"LUBIE POEZJE "

więcej, http://www.gbp-pawlowiczki.wbp.opole.pl/admin?module=albums&page=editalbum&var1=konkurs-recytatorski


LEGENDY ŚLĄSKIE

W CZASIE ZAJĘC DZIECI BUDOWAŁY TWIERDZE, POZNAŁY LEGĘDY O GÓRZE ŚW ANNY

Jedna z legend powiada, że przez górę powracał do domu z wojennej wyprawy książę hiszpański, wioząc wśród łupów wojennych posążek św. Anny. Kiedy woły wjechały na szczyt Góry, stanęły w miejscu i za nic nie chciały ruszyć dalej. Książę uznał to za znak nieba i wzniósł na szczycie Góry kościół w którym postawił figurkę św. Anny. Inna z legend powiada "... że przed wiekami miał tu smok swoją siedzibę, a lud okolicznych wiosek szepce między sobą po cichu o dziwnych zjawiskach to miejsce otaczających"

TEATR MASKA PRZEDSTAWIŁ DLA DZIECI SPEKTAKL

"GRYMASY KRÓLEWNEJ KASI"

Główną postacią jest Królewna Kasia, która neguje wszelkie zasady grzeczności i dobrego wychowania. Grymaśna Królewna krzykiem i tupaniem nogami próbuje wymusić na otoczeniu spełnienie swych zachcianek. Zachowanie Królewny jest doskonałym przykładem dla małych widzów jak nie należy postępować. Dzieci mają możliwość zobaczenia z boku, jak bardzo niegrzeczne i sprawiające przykrość innym jest takie zachowanie.Przedstawienie traktuje o grzeczności, dobrym wychowaniu i dobrych manierach. Pokazuje dzieciom jak ważne jest kontrolowanie własnych czynów i słów, jak miłe jest używanie czarodziejskich słów: „przepraszam”, „proszę”, „dziękuję”.Jak każda bajka, widowisko ma puentę. Jednak głównie jest to sympatyczna, cieplutka bajka, która na pewno zachwyci dzieci. A jeśli przy okazji wyciągną jakieś wnioski – to przecież tym lepiej.Wychowanie dziecka powinno odbywać się poprzez działalność zabawową i twórczą. Również przedstawienia teatralne pomagają dzieciom odkrywać i tworzyć samego siebie.


Spotkanie autorskie z Heleną Buchner- nauczycielką z zawodu, malarką z zamiłowania, pisarka z powołania. Wydała cztery książki " Hanyska "(2006r.)," Dzieci hanyski" (2008r.), Dziewczyny z Koziej Górki" (2009r.), "Opowiastki z Brynicy" (2011r.). W swoich powieściach opisuje" życie na Opolszczyźnie zaraz po wojnie. Pokazuje trudny czas z punktu widzenia autochtonki. Pisze o Niemcach, Polakach, Ślązakach, o trudnych relacjach między miejscowymi a przybyszami, o budowaniu nowego wspólnego życia.

TYDZIEŃ EDUKACJA GLOBALNEJ 15-23 XI 2014 r

W ciągu czterech lat stanął na Elbrusie w Azji, wspinał się na Aconcaguę w Ameryce Południowej, zdobył McKinley na Alasce. Pierwszy raz próbował zdobyć Mont Blanc w czerwcu tego roku. Wraz z przyjacielem wybrali najtrudniejszą trasę prowadzącą przez trzy szczyty masywu: Aguille du Midi, Mont Blanc du Tacul i Mont Maudit, tzw. 3M. Gdy zostało już tylko łatwe podejście, 200 metrów przed szczytem pogoda się pogorszyła i musieli wrócić.

Kulinarne smaki w teorii i praktyce

Filia biblioteczna w Trawnikach wraz z kołem DFK zaprosiła dzieci do projektu mającego na celu wspólne przygotowanie podwieczorku.

W ramach zajęć dzieci pod okiem świetnych, doświadczonych gospodyń przygotowały zupę szczawiową, frytki i białą kiełbasę a na deser krem owocowy. Dzieci pokroiły ziemniaki na frytki,następnie marchewkę, seler,do zupy, samodzielnie pięknie nakryły i podały do stołu. Towarzyły im bardzo dobre humory i ciekawość efektu końcowego. W trakcie prac dzieci poznały tajniki dobrej śląskiej i bawarskiej kuchni, kucharki w trakcie gotowania opowiadały dzieciom "jako to kiesik bywało..." jakie potrawy przyrządzano, dlaczego, skąd brali produkty itd. Efektem prac był bardzo smaczny podwieczorek, składający się z: zupy szczawiowej, frytek, kiełbaski białej i smacznego deseru.

Do wyjątkowo udanych należało zorganizowane 24 września przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Pawłowiczkach spotkanie z autorem książek dla dzieci - Wiesławem Drabikiem. W Publicznej Szkole Podstawowej w Naczęsławicach dla klas I-IV

Nie jest niczym odkrywczym, że dzieci,to niezwykle wymagający partnerzy w rozmowach, więc tego typu spotkania, są nie lada wyzwaniem dla wielu pisarzy. Jednak pan Wiesław Drabik człowiek posiadający dar wyjątkowo łatwego nawiązywania kontaktów z rozmówcą, bardzo szybko zaangażował do aktywnego udziału w spotkaniu dzieci. Zadawał zagadki, za których rozwiązanie oczywiście nagradzał. Nic więc dziwnego, że dzieciaki rwały się do odpowiedzi. Recytował też fragmenty swoich książek zachęcając uczniów do odgadywania rymów. Podczas spotkania opowiedział również młodym czytelnikom jak powstają książki i w jaki sposób rozpoczęła się Jego przygoda z pisaniem. Z pewnością to spotkanie nie byłoby tak wyjątkowe, gdyby nie fakt, iż Pan Wiesław obdarzony jest wyjątkowym poczuciem humoru a dodając do tego jeszcze niezwykłą umiejętność rymowania wszystkiego i wszędzie, sprawił, że spotkanie było nie tylko ciekawe, ale i zabawne.

 

W dniu 23 września 2014 roku do filii bibliotecznej w Jakubowicach zawitał wyjątkowy i długo oczekiwany Gość. Był nim znany i lubiany pisarz -Paweł Beręsewicz. Autor licznych opowiadań, powieści i wierszy dla dzieci oraz laureat wielu nagród literackich. Za książkę zatytułowaną „Co tam u Ciumków?” otrzymał nagrodę Guliwera w krainie Olbrzymów, przyznaną przez czasopismo „Guliwer” w 2005 roku. W swoim dorobku pisarskim ma około 20 książek m. in.: „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”, „Tajemnica człowieka z blizną”, „Lalki Dorotki” i cztery części opowiadań „O Ciumkach”.

10 września 2014 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie autorskie z Katarzyną Enerlich. Przebiegło ono w bardzo miłej atmosferze, ponieważ pisarka okazała się być osobą niezwykle kontaktową i życzliwą. Ze szczerą radością opowiadała o swoich życiowych losach zanim wstąpiła na drogę pisarstwa oraz o swoim zapale do wykonywanego zawodu. Pochodząca z Mrągowa Katarzyna Enerlich jest absolwentką Wydziału Humanistycznego Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej olsztyńskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Jako dziennikarka współpracowała między innymi z Polskim Radiem Olsztyn, Telewizją Polską, Gazetą Współczesną i Gazetą Olsztyńską. Jej publikacje znajdowały się w prasie ogólnopolskiej, takiej jak między innymi „Cogito”, „VariArt”, czy „Natura i Ty”. Nie żałuje ona swoich życiowych decyzji, gdyż jak sama powiedziała, czasem warto zamknąć drzwi, aby mogły otworzyć się wrota. Autorka opowiadała w trakcie spotkania historie związane z powstawaniem jej powieści, autentyczne, zdarzenia, które opisywała sprawiły, że słuchacze byli niezwykle przejęci całym wystąpieniem. Katarzyna Enerlich jest autorką takich książek jak „Czarodziejka jezior”, „Czas w dom zaklęty”, „Kiedyś przy Błękitnym Księżycu”, Kwiat Diabelskiej Góry”, „Oplątani Mazurami”, a także serii „Prowincja”: „Prowincja pełna marzeń”, „Prowincja pełna gwiazd”, „Prowincja pełna słońca”, „Prowincja pełna smaków” i „Prowincja pełna czarów”. Jest również współautorką czterech antologii poetyckich. Za swoje osiągnięcia otrzymała Medal Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego a także Nominację do Tytułu "Kobieta Sukcesu Warmii i Mazur".

Spotkanie finanasowane było poprzez Istytut Kultury w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki

 

Na zakończenie wakacji wyjazd w góry.

 

GBP w Pawłowiczkach uczestniczy w Programie BIBLIOTEKI NARODOWEJ „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek”

Celem Programu, realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014-2020, jest wzbogacenie i odnowienie księgozbiorów polskich bibliotek publicznych, w tym księgozbiorów dla dzieci i młodzieży.

Zawody sportowe z udziałem dzieci z Kózek, Trawnika i Pawłowiczek wspólna zabawa wniosła wiele radości i zdrową rewalizację młodzieży

Zapraszamy na warsztaty z decoupage 21.08.2014 r, o godz.14.00

Słowo decoupage pochodzi od francuskiego czasownika „decouper” – wycinać

Decoupage polega na naklejaniu wzoru z papieru i pokryciu go wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. W zamyśle ma on wyglądać jak namalowany.

 

 

Warsztaty z komiks

Podczas warsztatów uczestnicy na podstawie zdobytej wcześniej wiedzy rozpoczęli tworzenie własnej postaci fikcyjnej. Warsztaty poprowadził Szymon Teluk, malarz, rysownik, ilustrator, karykaturzysta, który ukończył Malarstwo na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 














Przypominamy,że zbliża się termin warsztatów

 


Na dobranoc bajki Braci Grimm

23.07 w filii bibliotecznej w Trawnikach dzieci wysłuchały bajek Braci Grimm na dobranoc, ciepły pogodny wieczór nam sprzyjał.

 

"Piknik na Florydzie"

16 lipca wczesnym rankiem grupa 50 osobowa dzieci zebrała się, żeby pojechać na poligon wojskowy w Brzegu. Uczestnictwo w wydarzeniu to okazja do poznania z bliska sprzętu wykorzystywanego przez wojsko, policję i straż pożarną, wzięcia udziału w zawodach sprawnościowych, pokazach udzielania pierwszej pomocy, postępowania przy niewybuchach, pokazach tresury psów i prezentacji grup antyterrorystycznych. Dla wszystkich dzieci uczestniczących w pikniku wojsko przygotowało poczęstunek tj. grochówkę z pieczywem oraz wojskową kawę zbożową. Dodatkowo na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich przygotowano Wioskę Indiańską, w której dzieci uczestniczyły w zabawach i konkursach, m.in.: rzucania toporkiem, strzelania z łuku, rzutu lassem. Była też okazja poznania tańca indiańskiego. A uwieńczenieniem pobytu na pikniku był dwu godzinny pobyt na basenie.

W dniu 01.07.2014 roku o godz. 20.00 w filii bibliotecznej Maciowakrze odbyło się
spotkanie z książką dla młodszych dzieci (kl. I-III).
Głośno bajki czytała zaproszona emerytowana nauczycielka pani Cecylia Gaida,
oraz nauczycielka nauczania zintegrowanego pani Beata Ryborz.
Zaczęło się od zagadek, które dzieci w lot rozwiązywały. Następnie czytano dzieciom
"Opowieści ludowe Śląska Opolskiego" - zebrane i opracowane przez panią Dorotę
Simonides, co wzbudziło w nich ogromne zainteresowanie. Same zaczęły opowiadać
zasłyszane opowiadania swoich babć i mam.
Przy słodkościach i tajemniczej atmosferze wieczór upłynął szybko.
Spotkania starszych i młodszych dzieci odbyły się wieczorem, ponieważ dzieci
spędzały noc w szkole.

Zapraszamy na wystawę "Sławni Opolanie"

Wystawa prezentuje sylwetki wybranych postaci - osób pochodzących z Opolszczyzny i związanych z ziemią opolską. Postacie żyjące w różnych okresach historycznych i działające w różnych sferach życia, takich jak; nauka, kultura, polityka, czy sport.

CELEM WYSTAWY JEST PRZEDE WSZYSTKIM PRZYBLIŻENIE SYLWETEK SŁAWNYCH OPOLAN

Wystawa dostępna do końca lipca

"Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować"
Dnia 30. 06.2014 o godz. 20.30 w filii bibliotecznej Maciowakrze zostało zorganizowane spotkanie uczniów klas IV i V w celu promowania czytelnictwa.
Na spotkanie zostały zaproszone nauczycielki: p. Kamila Kotasińska, p. Beata Ryborz, p. Irena Prochera, p. C. Gaida. O głośne czytanie poproszono panią polonistkę Kamilę Kotasińską oraz panią Beatę Ryborz. Do akcji czytania włączyli się również uczniowie.
Dzieci z zainteresowaniem słuchały fragmentów książki pt. "Nawiedzony dom" - Joanny Chmielewskiej. Czas upłynął w miłej atmosferze przy zapalonych świecach, nie zabrakło też słodyczy.

Udział bibliotekarek w szkoleniu z Fundacji Komeńskiego na rzecz rozwoju małych dzieci.

 


Dni Kultury Romskiej

23.06.2014r. mieliśmy przyjemność gościć asystentęi romską do spraw edukacji Ingę Mirę, która przybliżyła nam kulturę i historie romską.

A zespół młodzieży romskiej zaprezentowł muzykę i tańce w przepięknych strojach.

Pani Inga po przedstawionej prezentacji dotyczącej historii narodowości romskiej, odpowiadała na pytanie młodzieży gimnazjalnej dotyczące pochodzenia, zwyczajów, muzyki. Inga przedstawiła staro typy myślenia, że cygan to złodziej, brudas, że nie chce mu się pracować można bezkońca wyliczać tylko negatywne cechy. Ale tak już nie jest wśród Romów jest wiele osób wykształconych, pracujących.

Dlaczego więc warto inaczej spojrzeć na Romów ?

Bo patrząc na ich wolność, swobodę i radość możemy sobie uświadomić, że sami gdzieś to zagubiliśmy.

Nauka tańca romskigo zintegrowała młodzież i dzieci do wspólnej zabawy, sprawiła bardzo miłą i wesołą atmosferę w bibliotece.

 

Ochotnicza Straż Pożarna z Maciowakrza z wizytą w bibliotece.Dzieci wiedzą, że poza akcjami gaszenia pożarów strażacy jeżdżą głównie do wypadków komunikacyjnych, pomagają poszkodowanym. Miały okazję zobaczyć wyposażenie samochodu strażackiego, torby PSP R-1, zobaczyć jak strażacy udzielają pomocy poszkodowanym. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Najbardziej cieszyły się kiedy mogły przymierzyć hełm strażacki.Ponieważ pogoda sprzyjała pokazom wodnym, na boisku strażacy pokazali jak działa kurtyna wodna oraz w jaki sposób można gasić pożary za pomocą różnych funkcji prądownicy.

 


Wielokulturowość na Konkursie Wypieku Kołocza

„Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur"

 

W ramach projektu bibliotekarki wzięły udział w V Wojewódzkim Konkursie Wypieku Kołocza Śląskiego wraz z koleżankami Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Zdzieszowic, jak również przedstawicielka Romów z Kędzierzyna-Koźla panią Inga Mirga, asystentem edukacji romskiej

 

 

Jak jednym słowem uzbroić językową bombę

Warsztaty dziennikarskie - "AŻ POLEJE SIĘ KISIEL"

Czy dziennikarz do pracy potrzebuje kisielu...?

Pewnie zastanawiacie się co ma wspólnego kisiel z warsztatami dziennikarskimi, otóż wyjaśniam. 27 maja br. Pan Krzysztof Koziołek - pisarz i dziennikarz, przybył do biblioteki, aby poprowadzić warsztaty dziennikarskie. Na każde tego typu spotkanie zabiera ze sobą termos, w którym znajduje się wcześniej wspomniany kisiel. Wydaje się to nielogiczne, ale bardzo dobrze nawilża on gardło, a zarazem je chroni. Podczas spotkania padały fachowe określenia związane z pracą dziennikarza: uczestnicy spotkania wiedzą już, co to jest "lead", dziennikarska rzetelność i jak jednym słowem uzbroić językową bombę. W warsztatach tych udział wzieli Gimnazjaliści, uczniowie mieli okazję poczuć się jak prawdziwi dziennikarze i zmierzyć się z różnymi zadaniami. Wykazali się przy tym wielką wyobraźnią i pomysłowością. Mimo tego wszystkiego wciąż nasuwa się pytanie: Czy dziennikarz do pracy potrzebuje kisielu...? Odpowiedź jest prosta, zwykły dziennikarz nie, ale Pan Koziołek jak najbardziej.

 

Tydzień z Internetem w filii bibliotecznej w Jakubowicach.

Uczniowie uczestniczyli w dyskusji o możliwościach Internetu i bezpiecznym korzystaniu z niego. Analizowali różne sytuacje, jakie skutki może wywołać w życiu realnym nieodpowiedzialne zachowanie w sieci, sformułowali podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.

7 kwietnia w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych podstawowych z ZGSP. Celem spotkania było stworzenie przyjaznej i serdecznej atmosfery podczas kontaktów dzieci z biblioteką. Odświętnie ubrani pierwszoklasiści zjawili się ze swoją wychowawczynią w bibliotece punktualnie o godz. 10.00Pani bibliotekarka rozmawiała z dziećmi o poszanowaniu książek, sposobie wypożyczania i trzymania książek w domu. Dzieci doskonale zdawały sobie sprawę z tego, jakieprośby mają książki. Spisane prośby są wywieszone na tablicyw bibliotece.Następnie odbyło się pasowanie na czytelnika.Pani bibliotekarka odczytała tekst przyrzeczenia, dotykając prawego ramienia ołówkiem do każdego ucznia mówiła: "Pasuję Cię na czytelnika naszej biblioteki".

S

Spotkanie autorskie dla dzieci z Nadzieją Gacek

Szkolenie z PRB w Rogowie Opolskim

Spotkanie z Panem Eugeniuszem Mrozem było prawdziwą przyjemnością , niecodziennie spotyka się bowiem urodzonego gawędziarza, sypiącego historycznymi datami i faktami jak z rękawa świadka historii, a do tego przyjaciela ze szkolnej ławy i podwórka jednego z największych autorytetów współczesnego świata Jana Pawła II.

W dniu 21.03.2014r. Biblioteka Gminna i filie biblioteczne w Jakubowicach, Maciowakrzu, oraz w Trawnikach będą nieczynne z powodu szkolenia.

 

Turniej szachowy

I miejsce Radosław Cieślar

II miejsce Kamil Marks

III miejsce Franek Malinka, Janek Bury, Gilbert Kandziora,Mateusz Marks

GRATULUJEMY

 

LINK DO PRZYSZŁOŚCI-MŁODZI-INTERNET-KARIERA

RELACJE GIMNAZJALISTÓW ZE SPOTKANIA:

SPOTKANIE POOBAŁO MI SIĘ, BYŁY CIEKAWE ZADANIA DOWIEDZIAŁEM SIĘ RÓŻNYCH WAŻNYCH INFORMACJI,

INTERESUJĄCY QUIZ.

INFORMACJE O STUDIACH ZAGRANICĄ MNIE ZAINTERESOWAŁY

POZNAŁEM NOWE POJECIA TAKIE JAK STARTUP, GEOARBITAŻ.

 

 

W dniu 14.02.2014r.(piątek) biblioteka w Pawłowiczkach, oraz filie w Maciowakrzu, Jakubowicach, i Trawnikach nieczynna z powodu szkolenia.


Spotkanie z kosmetyczką

Jak trudno dbać o urodę najlepiej wiedzą nastolatki. W tym wieku w młodych organizmach zachodzi szereg zmian. Dojrzewanie jest nieuniknione i każdy musi przez to przejść. Każdy nastolatek chciałaby mieć gładką cerę, lecz w tym wieku na twarzy często pojawia się trądzik. Aby pomóc walczyć młodzieży z ich problemami, GBP w Pawłowiczkach w dniu 06.02.2014r. zorganizowała spotkanie z kosmetyczką Panią Agnieszką Mucha-Marcinków.

Uczestniczącym w tym spotkaniu Pani Agnieszka udzieliła kilku cennych rad, jak należy dbać o urodę, podkreślać jej zalety, jakich kosmetyków używać i jak się odżywiać, aby złagodzić objawy dojrzewania. Wierzymy, że udzielone wskazówki pomogą młodzieży dbać o zdrowy wygląd.

W dniu 28.01.14 Biblioteka Gminna i filie biblioteczne w Gościęcinie, Jakubowicach, Maciowakrzu, oraz w Trawnikach będą nieczynne z powodu szkolenia.

Webinarium
Czyli internetowe spotkanie umożliwiające komunikację na żywo między prowadzącymi, a uczestnikami.


Daty i tematy webinariów:

8 stycznia 2014 - godz. 9.00-10.00 - Organizacje pozarządowe i biblioteki, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego

10 stycznia 2014 - godz. 9.00-10.00 - Dzieci i rodzice w bibliotece, Fundacja Rozwoju Dzieci im. A. Komeńskiego,

14 stycznia 2014 - godz. 9.00-10.00 - Praca, rodzina, finanse. Biblioteka dla dorosłych, Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych,

15 stycznia 2014 - godz. 9.00-10.00 - Biblioteka - miejsce dla młodych ludzi, Fundacja Civis Polonus,

17 stycznia 2014 r. - godz. 9.00-10.00 - Biblioteka przestrzeń dla wszystkich, Fundacja TUS

Terminy szkoleń w ramach Programu Rozwoju Bibliotek

W związku ze szkoleniami GBP w Pawłowiczkach, oraz filie biblioteczne w Maciowakrzu, Jakubowicach i Trawnikach będzą nieczynna w dniach:

10. 01. 2014.

14. 02. 2014,

21. 03. 2014.