Galeria

Eduko


Otwarcie wystawy odnoszącej się do historii Pawłowiczek, dawnej Osady Herrnhutrów w Gnadenfeld, jest pierwszym działaniem w ramach projektu "Historia Pawłowiczek ukryta w grze terenowej", który Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowiczkach realizuje dzięki dofinansowaniu w ramach konkursu "EDUKO - Bardzo Młoda Kultura 2019-2021- Opolskie".

Kolejne działanie w ramach projektu "Historia Pawłowiczek ukryta w grze terenowej". Tym razem warsztat tworzenia gry, prowadzony online przez instruktora gier terenowych, bibliotekarza, nauczyciela PBW w Krakowie Karola Baranowskiego oraz wspólne tworzenie gry terenowej z młodzieżą. Realizowane dzięki dofinansowaniu w ramach konkursu "EDUKO - Bardzo Młoda Kultura 2019-2021

Czwartkowe popołudnie w bibliotece pod znakiem historii lokalnej. W czasie prelekcji i spaceru historycznego, który poprowadził Karol Treffon, pasjonat historii lokalnej oraz autor książki "GNADENFELD DAWNA OSADA HERRNHUTRÓW", było okazją poznać bogatą historię Pawłowiczek. Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Historia Pawłowiczek ukryta w grze terenowej", realizowanego dzięki dofinansowaniu w ramach konkursu "EDUKO - Bardzo Młoda Kultura 2019-2021-Opolskie"

Magdalena Krauze


Magdalena Krauze, lokalna autorka powieści
Zaufaj mi jeszcze raz
Czekam na ciebie
Zdradzona
Utracona miłość

Fotorelacja z plenerowego spotkania autorskiego z Magdaleną Krauze w filii bibliotecznej w Gościęcinie. Dziękujemy autorce oraz wszystkim uczestnikom za miłe spotkanie i wspaniałą atmosferę.

Narodowe Czytanie 2020


7 września 2020 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowiczkach już po raz ósmy odbyło się Narodowe Czytanie. Najpiękniejsze fragmenty "Balladyny" Juliusza Słowackiego odczytali zaproszeni goście i uczniowie szkoły.

Domek Uwolnionych Książek w Naczęsławicach


Już druga taka inicjatywa biblioteki.
"DOMEK UWOLNIONYCH KSIĄŻEK" w Naczęsławicach zakupiony z Mikrograntu Fundacji Stefana Batorego w ramach udziału w akcji Masz głos 2019/2020r. Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides z Katowic.
Dziękuję za współpracę wszystkim osobom zaangażowanym i wspierającym tą inicjatywę, a w szczególności Pani Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Naczęsławicach.

Warsztaty z malowania ceramiki

Warsztaty z fotografii mobilnej

Wieczór poezji śpiewanej


Wieczór poezji śpiewanej Agnieszki Osieckiej i Marka Grechuty. W wykonaniu wokalistów z Opolskiego Studia Piosenki w Opolu.

Warsztaty z Szymonem Teluk


Warsztaty komiksu i podstawy rysunku, poprowadzone przez Szymona Teluka, malarza, rysownika, ilustratora
i karykaturzysty.

Piaskiem malowane "Mały Książę"


Spektakl piaskiem malowane "Mały książę"
w wykonaniu Mariny Rysicz, Switlany Orlowej.

Spotkanie z Krystyną Mirek 


Autorka książek obyczajowych. ma na swoim koncie ponad dwadzieścia powieści.Mama czwórki dzieci. Tworzy powieści pogodne, ciepłe pełne optymizmu i dobrych emocji mocno osadzonych w realiach życia. Autorka zachęca kobiety by się nie poddawały wobec trudności losu ale walczyły o miłość, rodzinę i marzenia. Spotkanie zorganizowano w ramach DKK.

Spotkanie z Wioletta Piasecka


Autorka ponad 40 baśni i bajek dla dzieci, dwóch biografii m.in. Hansa Chrystiana Andersena i Faustyny Morzyckiej, Skradła serca dzieci i młodzieży w Szkole Podstawowej w Maciowakrzu.

Spotkanie z siostrą Dolores Zok


14 października. odbyło się Spotkanie zatytułowane „Moja droga do Afryka ”. Zostało ono poświęcone pracy misyjnej w Afryce pochodzącej z Olesna Siostry Dolores, która po 20 latach pracy na Czarnym Lądzie w czerwcu 2012 r. powróciła do kraju. Dolores to zakonne imię Doroty Zok.

Spotkanie z Jolantą Marchlewską


Psycholog, propagatorka komunikacji empatycznej (Nonviolent Communication) Marshalla Rosenberga (www.cnvc.org) oraz edukacji emocjonalnej. Dojrzałe emocje i relacje. Co można zrobić, żeby życie każdego dnia było pełniejsze i bardziej świadome? Czy warto zatrzymać się i spojrzeć na siebie, swoje uczucia i na to, czego potrzebuję w danej chwili? Jak sprawić, aby spojrzeć na życie z wdzięcznością za to, co jest, mimo trudności dnia codziennego?

Dzień Głośnego Czytania


Klasa VII z Panią Sabiną Luks-Borek, oraz zaproszonymi gośćmi uczestniczyła w głośnym czytaniu wierszy Josepha von Eichendorffa w języku niemieckim i j.polskim. Dziękujemy

Spotkanie z Tomaszem Sobanią


Z najmłodszym w Polsce autorem książek gatunku fantasy spotkali się uczniowie klasy VII w bibliotece. Tradycyjne spotkanie autorskie zostało połączone przez Tomasza Sobanię ze świetnymi warsztatami z motywacji dla młodych ludzi. Tomek dzielił się z rówieśnikami swoimi marzeniami i pokazywał jak udało mu się je spełnić. Młodzież słuchała o możliwościach jakie drzemią w każdym z nas, o drogach rozwoju i poznania samego siebie. Tomek pokazał młodym ludziom, że rzeczywiście sami możemy kreować świat w którym żyjemy. Tomasz w wieku 16 lat wydał swoją pierwszą książkę, dziś jako 21 latek ma w dorobku pisarskim ma już 3 wydane książki i plany na kolejne. Pisanie książek było jednym z marzeń Tomek Sobania to typowy człowiek renesansu, pisarz, sportowiec i bardzo sympatyczny, pełny życzliwości młody człowiek.

Narodowe Czytanie 2019r. 


Narodowe Czytanie 2019r.

Wakacje 2019- drugi tydzień

Wakacje 2019- pierwszy tydzień

Karolina Wilk


Karolina Wilk
Mieszkanka naszej gminy, z wykształcenia dziennikarka, z wyboru blogerka. Kinka to blog który prowadzi od 3 la. Bardzo ciekawe spotkanie inspirujące młodzież do działania i spełniana własnych marzeń. Dziękujemy Pani Karolino.

Odjazdowy Bibliotekarz


Odjazdowy Bibliotekarz 2019
W poniedziałek 10 czerwca przed szkołą w Pawłowiczkach, Gościęcinie, Naczęsławicach, Ostrożnicy zrobiło się gwarno, i kolorowo młodzież uczestnicząca w rajdzie rowerowym „Odjazdowy Bibliotekarz” czyli: czytelnicy i sympatycy słowa pisanego i rowerów. Rowery i wszelkie akcesoria z tym związane uzupełnione zostały przez pomarańczowe logo rajdu. Najważniejszym elementem naszej wyprawy był dobry humor, którego nikomu nie zabrakło.

Krzysztof Skiba

Krzysztof Skiba Krzysztof Skiba
Satyryk, felietonista, showman, radiowiec, wokalista rockowy, autor tekstów piosenek (Makumba, Dres, Świat według Kiepskich). Od 30 lat występuje z zespołem Big Cyc. W bibliotece z nową książką jako współautor autobiografii " Skiba wciąż na wolności ” Satyryczne, ale i edukacyjne spotkanie autorskie.

Wiekowe Baszty

Wiekowe Baszty Wiekowe Baszty
16 maja w bibliotece gościliśmy formację Wiekowe Baszty. Panowie Jan Wochnik i Tadeusz Śmieja zabrali nas w muzyczno-literacką podróż. Publiczność żywo reagowała na dowcipne teksty i oryginale wykonanie. Artyści promowali wydaną niedawno płytę pt. "Perseidy". Dziękujemy uczestnikom koncertu za wspaniałą atmosferę i wspólnie spędzony czas

Domek uwolnionych książek


Domek Uwolnionych Książek zakupiony z mikro grantu Fundacji Stefana Batorego w ramach akcji Masz Głos 2018/2019r. Jest to domek w którym można zostawić jak również zabrać książkę.

INSTRUKCJA OBSŁUGI

WYBIERZ KSIĄŻKĘ
ZABIERZ JĄ I PRZECZYTAJ
JEŚLI CHCESZ – ZOSTAW TU SWOJĄ KSIĄŻKĘ,
KTÓREJ JUŻ NIE CZYTASZ I NIE POTRZEBUJESZ

Warsztaty wielkanocne 2019r.


Warsztaty wielkanocne z decoupage, w miłej atmosferze Panie zrobiły przepiękne ozdoby świąteczne.

" Zeby tak się chciało, chieć- szczęsliwa historia jutra"


Pani Halina Oster - pedagog i animator kultury, która od 20 lat jest zaangażowana w działalność na rzecz środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zorganizowała ponad 50 obozów dla dzieci i młodzieży, a obecnie w Ozimku (przy Domu Kultury) prowadzi Szkołę Superbabci i Superdziadka, z której chętnie korzystają seniorzy.


My nie różnimy się niczym, bo wszyscy pragniemy, żeby ktoś poświęcił nam czas. Podświadomie czujemy się ważni i dowartościowani, jeżeli ktoś poświęca nam uwagę.

Nominowana do konkursu Opolskie Niezapominajki

Konkurs Recytatorski


Konkurs Recytatorski

29 marca odbył się Konkurs Recytatorski, Poezji o Miłości "Czy to jest miłość, czy to jest kochanie?". W konkursie uczestniczyła młodzież klas V-VI i kl VII -VIII i III gimnazjum z Gminy Pawłowiczki. Młodzież recytowała piękne wiersze J. Tuwima , Z. Szymborskiej, J. Przybory, A. Asnyka, A. Mickiewicza. Komisja przyznała nagrody w kategorii klas V-VI dla: I miejsce Milena Wawrzynek II miejsce Maja Marzec III miejsce Joanna Batycka w kategorii klas VI- VII i III gimnazjum I miejsce Magdalena Sękowska II miejsce Wiktoria Obielak III miejsce Oliwia Moryl Gratulujemy wszystkim i dziękujemy za udział w konkursie.

Radzimir Burzyński


Spotkanie z podróżnikiem
Radzimir Burzyński podróżnik ze Zdzieszowic, połączył pasję podróżowania z pomaganiem. Podróżował po Indiach, Gruzji , Ameryce Południowej, a także w północnej Afryce. Do Nepalu zabrał nietypowy bagaż, plecak wypełniony piłkami i sprzętem sportowym dla nepalskich dzieci. A motywacją do podróżowania była książka przeczytana w dzieciństwie pt. "Siedem cudów".

Czytelnicy konkursu "Czytelnik roku 2018"

Ferie zimowe Gościęcin 2019

Ferie zimowe 2019


W trakcie ferii zimowych odbyły się zajęcia w bibliotece. Wspólnie wykonaliśmy ramki na zdjęcia, śnieżną kulę oraz przepyszne sałatki i szaszłyki owocowe. Było również dużo gier, zabaw oraz wiele bajkowych rebusów i zagadek.

Wieczór poezji K. Bernackiej


23 listopada odbył się wieczór poezji Pani Krystyny Bernackiej "Krajobrazy życia".
Tak bardzo oczekiwany debiutancki wieczór poezji o miłości, przemijaniu, tęsknocie i nadziei.

Wiersze czytała autorka, Pani Elżbieta Hohmann, i Wiktoria Lehner.

Agata Młynarczyk - Burek


Uzależnienie – to nabyty stan zaburzenia zdrowia psychicznego i fizycznego, który charakteryzuje się okresowym lub stałym przymusem wykonywania określonej czynności lub zażywania psychoaktywnej substancji chemicznej.

"Która to Malala?"


Która to Malala? Takie pytanie zadał mężczyzna wchodząc do autobusu. Dzieci milczały, jednak ich ruchy ciała jednoznacznie wskazał na Malale. Wtedy napastnik wyjął broń i strzelił dziewczynce w twarz. Mimo groźby ze strony talibów Malala nadal walczy o prawa do nauki dla siebie i rówieśniczek. Malala Yousafazi to najmłodsza laureatka Pokojowej Nagrody Nobla.

Mirabelka 25/27.09.2018


W dniach 25/27.09.2018r odbyły się kolejne zajęcia z akcji "Mirabelka - kiełkująca historia w 100licy". Dzięki mirabelce mieliśmy możliwość przenieść się na warszawskie przedwojenne podwórko gdzie rosła i opowiadała co działa się wokół niej.

Na zajęciach odsłuchaliśmy audiobook na podstawie którego wymieniliśmy spostrzeżenia dotyczące wysłuchanej części książki. Każdy z uczestników dostał łapkę z papieru na której miał napisać czym dla niego jest ojczyzna.

Kolejnym etapem naszych zajęć było układanie puzzli z okładki książki "Mirabelki".

Dzieci na warsztatach wykonały drzewo mirabelka ze zrolowanych kawałków bibuły, którą obkleiły śliwkę. Mirabelka była silnym drzewem, które przetrwało wojnę, getto, zagładę getta, stalinizm lecz niestety nie przetrwało naszych czasów.

Na zakończenie warsztatów każdy z uczestników dostał dyplom.

..."To, co przetrwało to pamięć o ludziach, którzy wtedy żyli(...) Drzewa towarzyszyły ludziom w chwilach radości, smutku, ale też grozy. Poznawały historię kraju poprzez uczestniczenie w życiu lokalnej społeczności. Tę pełną nadziei, wiary i miłości historię kilku pokoleń opowiada rosnąca na warszawskich Nalewkach mirabelka"...

Rowerem w Niepodległość 2018


17 września br. odbył się rajd rowerowy „Rowerem w Niepodległość” zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Pawłowiczkach i Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zakrzowie. „Rowerem w Niepodległość” pod takim hasłem wyruszyła młodzież z ośmiu szkół naszego powiatu rowerami do GOSiR w Zakrzowie.

Po oficjalnym przywitaniu gości, prelekcję na temat: „Polskie drogi do niepodległości". wygłosił Naczelnik Edukacji IPN w Katowicach dr Ryszard Mozgol.

Kolejnym punktem programu była żywa lekcja historii - prezentacja grupy rekonstrukcji historycznej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich. Po dużej dawce wiedzy historyczne, był czas na zabawy sportowe. A na zakończenie wojskowa grochówka.

Narodowe Czytanie 2018


Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego.

Wakacje Trawniki

Wakacje Gościęcin

Wakacje sierpień 2018


Drugi tydzień zajęć bibliotecznych.

Mirabelka


"Kim była Mirabelka?"
W trakcie pierwszych zajęć dzieci dowiedziały się kim jest Mirabelka. Po przeczytaniu kilku fragmentów książki rozmawialiśmy na temat getta, wojny oraz o warunkach w jakich żyły dzieci w tamtym okresie. Kolejnym etapem było układanie puzzli z okładki tej książki. Każde dziecko dostało serduszko na którym mogło napisać lub narysować czym dla niego jest miłość. Wszyscy zawiesili swoje serduszka na drzewku. Na zakończenie dzieci otrzymały dyplom, jak również każdy mógł zasmakować słodkich śliwek mirabelki. Dzięki książce "Mirabelka" dzieci miały możliwość poznania losów mieszkańców Warszawy z całkiem innej perspektywy. Warsztaty były organizowane na podstawie książki "Mirabelka - kiełkująca historia w 100licy" autora Cezarego Harasimowicza.

Wakacje lipiec 2018


Pierwszy dzień wakacji krzyżówki, zagadki, łamigłówki. Dzieci samodzielnie zrobiły ciastolinę i wykonały stworki.

11.07.2018r., wyjazd dzieci na "Piknik na Florydzie"

Warsztaty ekologiczne.

Warsztaty teatralne.

Warsztaty z "Małego Jubilera".

Konkurs Entliczek-  Pentliczek


Konkurs recytatorski "Entliczek-Pentliczek" - poezja M. Konopnickiej, J. Tuwima i J. Brzechwy, w wykonaniu dzieci klas I-III. Niezwykle trudne zadanie spoczęło na barkach członków jury, bowiem uczniowie doskonale przygotowali się do konkursu, dzięki czemu sprawili wszystkim odbiorcom niezwykłą „ucztę poetycką”. Zmagania artystyczne wymagały od młodych artystów - uczestników konkursu odpowiedniego doboru repertuaru, bezbłędnego opanowania tekstu, ciekawej i oryginalnej interpretacji prezentowanego utworu oraz poprawnej dykcji.

Poziom zmagań był bardzo wyrównany, a rywalizacja niezwykle zacięta! Recytatorzy, prezentując swój kunszt artystyczny, potwierdzili swoje umiejętności.

My czytamy a Ty?

Jak nie czytam jak czytam


8 czerwca o 10.00 uczniowie z całej Polski czytali – bez przymusu, każdy to, na co ma ochotę. Czytaniu z reguły towarzyszą dodatkowe atrakcje, przeradzające się często w wielogodzinne obchody czytelnicze. Symbolem wspólnej akcji jest rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie. Filia biblioteczna w Trawnikach wraz z uczniami i wychowawcami Publicznej Szkoły Podstawowej w Naczęsławicach przyłączyła się do akcji angażując lokalne społeczeństwo. Wspólna zabawa czytaniem dała wiele radości. Dziękujemy

Czytanie Gościęcin

Agnieszka Frączek


Agnieszka Frączek jest językoznawcą, germanistką i leksykografem. W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisze m.in. o homonimach (Kanapka i innych wierszy kapka, Literatura 2008) i homofonach (Jedna literka, a zmiana wielka), o frazeologizmach (Siano w głowie, czyli trafiła kosa na idiom) i przysłowiach (Gdy przy słowie jest przysłowie). W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi (Byk jak byk, czyli nie całkiem poważnie o całkiem poważnych błędach językowych).

O tym, że język polski nie jest taki trudny jak się powszechnie wydaje i że zabawa słowem może sprawiać dużo radości przekonywała młodzież w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowiczkach.

Karolina Wilczyńska


8 czerwca gościliśmy w naszej bibliotece pisarkę Karolinę Wilczyńską. Na spotkaniu z naszymi czytelnikami autorka najpiękniejszej literatury kobiecej opowiadała o swojej drodze do stania się pisarką. Początki pracy pisarskiej były trudne, ale z czasem pisanie książek stało się oprócz pasji jej pracą zawodową. Pisze o tym, co jej zdaniem ma największe znaczenie w życiu, o rzeczach ważnych i błahych, czyli o uczuciach. Magią swoich powieści „zaraża” coraz szersze grono czytelników. Jak sama o sobie mówi, posiada dar nieograniczonego rozciągania czasu i dzięki temu w wolnych chwilach realizuje wiele swych pasji.

Jej najpopularniejsza powieść to „Stacja Jagodno”, najnowszy cykl książek to "Rok na Kwiatowej". Podczas spotkania pisarka ujęła czytelników swoją bezpośredniością, poczuciem humoru i barwnymi opowieściami. Po spotkaniu na pewno niejedna osoba, obecna na nim, sięgnie po jej książki. Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

Porozmawiajmy o zdrowiu


Depresja - dotyka niezależnie od wieku, płci koloru skóry, statutu społecznego i majątkowego. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) cierpi na nią 350 mln ludzi w tym 1.5 mln ludzi w Polsce.

Obecnie zajmuje czwarte miejsce wśród najbardziej powszechnych chorób ( po bólach kręgosłupa, anemii i chorobach płuc)

Zakłada się, że 2020 roku będzie stanowić najczęstszą przyczynę zgonów.

Co ciekawe, kobiety chorują częściej niż mężczyźni.

Depresja -jak  zapobiegać i żyć z tą chorobą?

 Menopauza i andropauza. Menopauza i andropauza.
Jeszcze do niedawna menopauza była tematem tabu, na szczęście coraz powszechniej i swobodniej można o niej rozmawiać. To samo dziś dotyka andropauzy. Zespół dolegliwości towarzyszący mężczyznom po pięćdziesiątym roku życia, wydaje się być kolejnym tematem tabu, o którym panowie niechętnie słuchają i zdecydowanie nie chcą o nim rozmawiać. Być może mężczyźni zbytnio ulegają stereotypom i andropauza mocno kojarzy im się z kobiecą menopauzą. Są to jednak dwa zupełnie inne typy dolegliwości. Łatwo to podkreślić, wymieniając zachodzące między nimi różnice.

Dziękujemy Panu dr Jerzemu Zygmuntowi za prelekcję.

Renata Piątkowska


Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowska i lektorem Malwiną Kożurno " Moje mamy" - to książka wpisująca się w serię książek opowiadających dzieciom o wojnie. Mały chłopczyk, bohater tej historii, bierze nas za rękę i prowadzi za druty warszawskiego getta. Autorka pokazuje nam wojnę widzianą oczami dziecka, a rzadko patrzymy na nią z tej perspektywy. W książce pojawia się postać Ireny Sendlerowej, która uratowała od zagłady dwa i pół tysiąca dzieci. Czy można piękniej przeciwstawić się złu? „Nie tylko w czasach wojny, ale także w czasach pokoju, na co dzień pomagajmy sobie bezinteresownie, z myślą, że po to się urodziliśmy” – powiedziała Irena Sendlerowa. I takie jest przesłanie tej książki, w trakcie spotkania Pani Malwina Kożurno przeczytała fragment książki.

Tomasz Kandziora

Znani i nieznani z powiatu kędzierzyńsko - kozielskiego


Pan Tomasz Kandziora, wśród znanych sylwetek powiatu kędzierzyńsko - kozielskiego przedstawił mam m.in. Eryka Lassotę ze Steblowa (1550-1616), szpieg habsburski, autor dzienników, którego opisy siczy zaporoskiej posłużyły Henrykowi Sienkiewiczowi do stworzenia tła historycznego w „Ogniem i mieczem”.

Znaną historykom literatury lecz nie obecnym mieszkańcom ziemi kozielskiej jest pochodzący z Szczyt i tworzący pod pseudonimem Max Waldau – Richard Georg Spiller von Hauenschild (1825-1855). Do swej przedwczesnej śmierci (zmarł podczas epidemii cholery w wieku 30 lat ) zdążył wydać 8 publikacji książkowych zawierających zarówno prozę jak i poezję.Można było poznać dokonania pochodzącego z Koźla Arthura Nicolaiera (1862 – 1942) wybitnego lekarza i bakteriologa, odkrywcy bakterii tężca. Dzięki wdrożonemu przez niego systemowi leczenia ograniczono śmiertelne żniwo wśród rannych żołnierzy podczas I wojny światowej. Mimo wspaniałych zasług Arthur Nicolaier stracił życie jako ofiara terroru nazistowskich Niemiec. Pozbawiony prawa wykonywania zawodu lekarza, skazały na obóz koncentracyjny, popełnił samobójstwo w Berlinie w 1942 roku. Upamiętniająca jego życie tablica znajduje się u wejścia do kozielskiego szpitala.

Ksiądz Józef Szafranek – "śląski Rejtan" urodzony 18 lutego 1807r., w Gościęcinie. Kalendarze wydawane przez księdza były poświęcone głównie podtrzymywaniu polskiego poczucia narodowego Do końca życia walczył o dwujęzyczność w śląskich szkołach. Dziękujemy za ciekawą prelekcję.

Galeria Przechodna III


Galeria Przechodnia
Oficerowie - Tomasz Kucharski malarstwo to jego pasja, jednym ze sposobów na spędzenie wolnego czasu.
Zapraszamy do obejrzenia, wystawa w Pawłowiczkach ul. Magnoliowa obok Banku Spółdzielczego.

Galeria Przechodnia
ŚWIAT INNEGO JUTRA - FILIP KURZEWSKI
Autor opisuje budynki jako w pewnym sensie nasze odbicie zaspokojenie naszych potrzeb. Wystawa dostępna w Pawłowiczkach ul. Wyzwolenia

Galeria Przechodnia
"PIKSELE SŁOWA" - wystawa wierszy Agnieszki Metko
Wiersze uchwycone obiektywem aparatu fotograficznego, nabierają zupełnie nowego znaczenie. Słowo na papierze - indywidualne wyobrażenie, słowo w kadrze - przekaz i sugestia.
Agnieszka Metko - poetka autorka nagrodzonych edukacyjnych książek dla dzieci, autorka tekstów piosenek, ilustracji, obrazów, projektów graficznych.
Wystawa dostępna w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowiczkach. - zapraszamy

Ferie zimowe 2018r.


Wszystko co dobre szybko się kończy - a w szczególności ferie - czas odpoczynku od obowiązków szkolnych. Jednak najważniejsze są miłe wspomnienia, a tych z pewnością uczestnikom ferii zimowych z książką w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowiczkach nie brakuje.

Galeria Przechodnia II


Zapraszamy do "Galerii Przechodnia"
Wszystko we wszechświecie porusza się i wibruje. Kiedy zejdzie na poziom subatomowy nie zobaczymy materii lecz energię, czysty potencjał.
Wszystko ma swoją własną wibrację, częstotliwość, owoc mango, samochód nawet nasze myśli i uczucia.
Waldemar Borowski - "Częstotliwość"

Miłość to brak osądzania. Strach to brak miłości. Wszystkie pozostałe emocje są gałęziami powyższych dwóch głównych. Miłość,radość, pokój, dobroć, życzliwość, cierpliwość, wdzięczność generują krótką szybką falę o wysokiej częstotliwości.Strach, smutek złość niecierpliwość,chciwość zazdrość, generują długą powolną falę o niskiej częstotliwości.

" Polak Potrafi - Przewodnicy czy Celebryci " -
Galeria Przechodnia
W czasach intelektualnego kiczu są momenty, kiedy trzeba się odrobinę z niego otrząsnąć zdystansować. Ośmieszyć mechanizm tworzenia pseudo autorytetów.Wystawa świadomie nawiązuje do niesławnych manipulacji przewodnikami pracy, który poddali się komunistycznej machinie propagandowej. Bo czyż dzisiejsi celebryci, którzy są znani z tego,że są znani nie stają się podobnej pozycji co ich swoiści protoplaści.

Łyżka Czyli Chilli - mówi temu stanowczo NIE! Bo nic nie zwalnia nas od myślenia nawet fakt, że żyjemy w wolnym kraju w którym każdy może robić to, co mu się tylko chce.

Warsztaty z biżuterii


Warsztaty z biżuterii szklanej i biżuterii Tiffany

Pasecka Wioletta w filii bibliotecznej w Gościęcinie


7 grudnia w filii bibliotecznej w Gościęcinie odbyło się spotkanie autorskie z Wiolettą Piasecką, autorką książek dla dzieci. Pani Wioletta jest przesympatyczną osobą. Ciepły uśmiech pisarki zapewnił młodej widowni niezapomniane chwile wspaniałej literackiej zabawy.
Dzieci nie tylko słuchały ale również aktywnie uczestniczyły w spotkaniu.

Zbigniew Masternak


Zbigniew Masternak - pisarz, dziennikarz, scenarzysta filmowy i producent. Zadebiutował w 2000 r. na łamach "Twórczości" dwoma opowiadaniami z Księstwa. Księgi drugiej – Niech żyje wolność i Posąg Emeryka. W 2006 roku ukazał się jego debiut książkowy – powieść Niech żyje wolność oraz druga powieść pt. Chmurołap. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się w 2008 roku trzecia powieść Scyzoryk. Trzy pierwsze księgi Chmurołap, Niech żyje wolność i Scyzoryk, które zostały wydane w jednym tomie w 2011 r., tworzą wieloczęściowy autobiograficzny cykl pt. Księstwo.

W 2014 roku ukazała się księga czwarta cyklu pt. Nędzole, którą zamierza sfilmować Krzysztof Zanussi. Autor zamierza kontynuować cykl Księstwo o kolejne księgi, chce opisać całe swoje życie od dzieciństwa aż po śmierć.

W 2009 r. napisał scenariusz filmowy pt. Jezus na prezydenta!. Jest także współautorem książki Kino polskie 1989 – 2009. Historia krytyczna oraz noweli filmowej Jezus na prezydenta!, wydanej przez Korporację Ha!art (2010). Jego powieści i opowiadania tłumaczono na język wietnamski, mongolski, macedoński, ukraiński, niemiecki i włoski.

Karol Kaczmarczyk


"PRZYGODA Z PANAMĄ",
Tematem spotkania z Karolem Kaczmarczykiem
w filii bibliotecznej w Gościęcinie.

Republika Panamy położona jest w Ameryce Środkowej, graniczy z Kostaryką na zachodzie, z Kolumbią na wschodzie. Od południa oblewają ją wody Oceanu Spokojnego, a od północy wody Morza Karaibskiego. Panama oddziela Amerykę Północną od Południowej.

Nazwa kraju, Panama, pochodzi z języka Indian Cueva i znaczy "miejsce obfitości ryb".Piękna podróż do trzech fascynujących krajów Ameryki Łacińskiej. Kostaryka, zwana Szwajcarią Ameryki Środkowej, to fantastyczne spotkania z egzotyczną przyrodą, wulkany, uprawy kawy i bananów. To także rajskie plaże i rafy koralowe oraz indiańskie wioski, gdzie do dziś zachowały się tradycyjne rytuały i styl życia.

Jolanta Szwalbe


We wtorkowy popołudnie w Gminnej Bibliotece Publicznej miłośnicy literatury spotkali się z entuzjastką życia, Panią Jolantą Szwalbe, autorką motywujących i pozytywnie nastrajających do życia książek: „Myśl i działaj dla przyszłości”, „Złap na zawsze wiatr w żagle”, „Wyrusz w drogę”, „Sto i więcej lat w aktywności”.

Pani Jolanta mówi o sobie, że jest niepoprawną optymistką i stara się swoim optymizmem zarażać także innych, prezentując swoje książki i zawarte w nich przepisy na pogodne i spełnione życie.

Autorka z pamięci cytowała sentencje ludzi pióra, nauki, kultury, opowiadając o ich dokonaniach, przytaczała ciekawe momenty z ich biografii. Potrafiła słuchaczy wzruszyć i rozśmieszyć, natchnąć optymizmem i skłonić do chęci realizowania swoich marzeń, bycia ciągle aktywnym mimo upływu lat.

Po wykładzie, można było zakupić wybrane książki wraz z dedykacją.
Książki Jolanty Szwalbe nie pozwalają pozostać biernym życiowo, nawet w wieku emerytalnym
I dziś już są dostępne w naszej bibliotece. Gorąco zachęcamy do lektury.

Grzegorz Kasdepke


W listopadowe przedpołudnie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowiczkach zagościł Grzegorz Kasdepke.
Grzegorz Kasdepke jest autorem około 50-ciu książek dla dzieci i młodzieży. Zaskarbił sobie sympatię małych i dużych czytelników równocześnie z uznaniem krytyków. Był wieloletnim redaktorem naczelnym czasopisma dla dzieci „Świerszczyk”. Współpracuje z wieloma wydawnictwami literackimi. Grzegorz Kasdepke pisze dużo o wielkich problemach małych dzieci , o ich emocjach i uczuciach. Na kartkach swoich książek w krótki, zabawny i przejrzysty sposób tłumaczy zawiłości naszego języka ojczystego i odpowiada na bardzo trudne, wyjęte niczym z horroru, pytania.

Autor od samego początku nawiązał ciepły i serdeczny kontakt z uczestnikami spotkania – uczniami klas czwartych piątych i szóstych z całej Gminy. Od samego początku też zaangażował dzieci w spotkanie i sprawił, że odważnie brały w nim czynny udział. Wyszła z tego całkiem fajna lekcja języka polskiego i matematyki. Dzieci bardzo chętnie rozwiązywały zagadki o gatunkach literackich,związkach frazeologicznych oraz zadania logiczno-matematyczne . Odpowiedzi na nie oczywiście znajdziemy w książkach autora.

Było śmiesznie i jak to z dziećmi bywa, bardzo głośno. Ale autor jawił się jako człowiek otwarty, z dystansem do siebie i swojej twórczości, a do tego z fajnym poczuciem humoru. Oprócz wielu zabaw i łamigłówek angażujących uwagę i umysły młodych słuchaczy Grzegorz Kasdepke opowiedział trochę o sobie. Od czego zaczęła się jego przygoda z pisaniem? Jest to zabawna historia, o tym jak, jako 9-letni chłopiec, wykąpał się w lokalnej rzece w swoim rodzinnym mieście Białymstoku– tzw. „Śmierdziawce” i jej konsekwencjach, jakże dla nas korzystnych. Dlaczego pisze książki? Mówi, że jak jest pisarzem, to może być wtedy kim chce. Jego zawodowym horrorem jest nadmiar pomysłów na nowe książki i brak czasu na ich spisanie.

Grzegorz Kasdepke gorąco zachęcał dzieci do czytania książek i odwiedzania biblioteki. Tak na marginesie, był pod ogromnym wrażeniem naszej biblioteki. Pisarz sprzedał nam swoją receptę na polubienie czytania. Przede wszystkim należy wyrzucić z domu pożeracz czasu jakim jest telewizor. Sam autor zrobił to 8 lat temu. Czytanie można zacząć od kilku minut codziennie. Wiele z jego książek składa się z bardzo krótkich i śmiesznych historii. Można je otworzyć na dowolnej stronie i zacząć czytać w dowolnym miejscu: od końca, bądź środka. Literatura dla dzieci, jak sam mówi, nie musi być mądra. Ma bawić, śmieszyć i zaciekawić. Nie może nudzić. Pisarz swoją przygodę z czytelnictwem rozpoczął od komiksów. Książki, które czytał w dzieciństwie były nudne i mało zachęcające. Autor jest również czytającym rodzicem. To doświadczenie pokazało mu, że książki dla dzieci muszą podobać się również dorosłym. Po to, żeby zmęczonemu, po całym dniu pracy, tacie chciało się je przeczytać swoim dzieciom.

Hanna Cygler


Hanna Cygler jest gdańszczanką i pisze głównie powieści obyczajowe. Ukończyła skandynawistykę na Uniwersytecie Gdańskim i zawodowo zajmuje się tłumaczeniem z języka szwedzkiego i angielskiego.


Do tej pory ukazało się 18 jej książek nakładem Domu Wydawniczego REBIS (Odmiana przez przypadki, Dobre geny, Bratnie dusze, Tryb warunkowy, Deklinacja męska/żeńska, Przyszły niedokonany, W cudzym domu, Kolor bursztynu, Grecka mozaika, Głowa anioła, Dwie głowy anioła, Czas zamknięty, Pokonani, Złodziejki czasu, Za cudze grzechy, Przekład dowolny, 3 razy R, Tylko kochanka).







Pisarka opowiadała o swojej burzliwej karierze zawodowej, perypetiach z wydawcami, ale przede wszystkim o wielkiej pasji jaką jest pisanie. Praca nad każdą koleją powieścią dla autorki, to nie tylko ciekawy pomysł i literacko pięknie dobrane słowa, ale również wnikliwe studia literatury historycznej na temat czasów opisywanego wątku.

Podczas dwugodzinnego spotkania pisarka odpowiadała niezwykle interesująco i wyczerpująco na liczne pytania zebranych miłośników literatury. Po zakończeniu spotkania można było zdobyć autograf.
Spotkanie odbyło się w ramach ogólnopolskiego projektu Dyskusyjne Kluby Książki .

Agnieszka Lingas- Łoniewska


14 września o godzinie 18.30 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowiczkach odbyło się spotkanie z pisarką Agnieszką Lingas - Łoniewską, wrocławianką mającą na koncie 20 bestsellerowych powieści. Jej najbardziej znane książki to: Bez przebaczenia, Zakręty losu, Skazani na ból, Piętno Midasa, Łatwopalni.

Narodowe Czytanie


5 września 2017r., Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowiczkach dołączyła się do akcji Narodowego Czytania "Wesela" S. Wyspiańskiego.

Wakacje 2017

Opolszczyzna w wielu smakach


Opolszczyzna w wielu smakach 2- Skarby dziedzictwa kulinarnego"
Prelekcja ks.prof.dr hab. Andrzeja Hanich

Floryda 2017


Główną areną akcji jest 1. Brzeski Pułk Saperów, gdzie na dzieci czekały m.in.: pokazy psów ratowniczych i policyjnych, konkursy na torze przeszkód, strzelanie do tarczy, rzuty granatem i pokazy wojskowych robotów. Tu też każdy musi obowiązkowo spróbować wojskowej grochówki. Dzieci, które przyjeżdżają tu autobusami ze wszystkich zakątków województwa, oglądają też film w kinie, zwiedzają Muzeum Piastów Śląskich i pływają w brzeskim Aquaparku. Piknik zorganizowało Opolskie Towarzystwo Społeczno - Kulturalne "Teraz Wieś" przy współudziale Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Odjazdowy bibliotekarz 2017


Pomiędzy wsiami Gościęcin i Kózki znajduje się wyjątkowe miejsce, znane pod nazwą Bryksy. Jest to miejsce pielgrzymek religijnych z uwagi na „cudowne źródełko”, z którym związana jest legenda, według której źródło wytrysnęło w czasie, gdy spragniony Św. Brykcjusz odpoczywał tu w trakcie wyprawy misyjnej. To bardzo urokliwe miejsce uczestnicy Odjazdowego Bibliotekarza wykorzystali na odpoczynek, ale i zabawy z literaturą, Zubę. Po raz czwarty organizujemy tę akcję, w tym roku gościnnie uczestniczyła młodzież z ZGSP z Polskiej Cerekwi, ZGSP z Pawłowiczek, jak również ZSP z Ostrożnicy, ZGSP z Gościęcina a po raz czwarty młodzież z PSP z Naczęsławic. Dziękujemy uczestnikom za wspaniałą atmosferę promowania czytelnictwa, jak również rajdów rowerowych.

Jak nie czytam jak czytam


Bijemy rekord w jednoczesnym czytaniu książek w ramach ogólnopolskiej akcji
"JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM"

Ewa Wachowicz


Ewa Wachowicz – polska producentka i dziennikarka telewizyjna,Miss Polonia 1992, rzecznik prasowy rządu Waldemara Pawlaka

W wieku 21 lat osiągnęła spektakularny sukces: została Miss Polonia i trzecią Wicemiss Świata. Od lat produkuje i prowadzi najpopularniejsze programy kulinarne w Polsce. A w wolnych chwilach zdobywa najwyższe szczyty świata, bo... adrenalina jest jej potrzebna do życia tak jak powietrze.

Ewą Wachowicz, prowadzącą program "Ewa gotuje" i jurorką show "Top Chef", rozmawialiśmy o zdrowym odżywianiu.

Młodzież kanadyjska


W Tygodniu Bibliotek gościliśmy studentów z wydziału Summit Pacific College z Abbotsford BC w Kanadzie. Przyjechali do Polski, aby opowiedzieć o swoim kraju, kulturze, kuchni i zwyczajach a przy okazji poznać nasz kraj.
Na początku każdy z gości przedstawił się z imienia, opowiedział o swojej miejscowości, z której pochodzi, jak również pokazał na mapie, w której części Kanady się ona znajduje. Opowiedział także o swoich zainteresowaniach.

Całe spotkanie było podzielone na etapy. Każdy etap poświęcony był innemu zagadnieniu, np. kulturze, geografii, ciekawostkom przyrodniczym i historii Kanady. Wszyscy uczestnicy mogli także posmakować syropu klonowego i zobaczyć jak wyglądają kanadyjskie dolary, na których można znaleźć wizerunki zwierząt, np. borsuka (jako symbol tego narodu).

Nasi goście okazali się sympatycznymi, otwartymi, radosnymi i życzliwymi młodymi ludźmi, nie bojącymi się rozmawiać o swojej wierze, wartościach moralnych i przywiązaniu do kraju. Z powagą, dumą i ręką na piersi zaśpiewali dla nas swój hymn narodowy. Na ich prośbę my również odśpiewaliśmy nasz Mazurek Dąbrowskiego.

Duże wrażenie na przybyłych wywarła drama, którą przedstawili studenci. Była to scenka opowiadająca o ludziach, którzy zakładają „maski”, by przypodobać się innym, by zakryć swoje prawdziwe oblicza, prawdziwe uczucia i emocje.

Na zakończenie było mnóstwo pytań ze strony widowni. Uczestników ciekawiło, jak postrzegają nas-Polaków. Co im się u nas podoba, jakie potrawy najbardziej zasmakowały. Interesowała nas również opieka zdrowotna, szkolnictwo w Kanadzie. Na te i wiele innych pytań Kanadyjczycy cierpliwie odpowiadali, sami również dopytując się o nasze opinie na różne tematy. W spotkaniu uczestniczył tłumacz, tak że bariera językowa nie była problemem.

Dziękujemy za ciekawe doświadczenie i przybliżenie nam niesamowitego państwa, jakim jest niewątpliwie Kanada

Wieczór poezji Waltera Pyki


"W razie bólu - jeden wiersz"
Credo opolskiego poety z zawodu aptekarza zachęca do sięgnięcia po wiersze, szczególnie takie, które koncentrują się wokół spraw codziennych, ale nie pozbawionych poszukiwań wartości uczuć, wiary, sensu życia.

Bliska sercu jet mu wieś, w której się urodził - Jemielnica, oraz wieś Popielów, w której zamieszkał po studiach, tworząc więzi rodzinne, w której z żoną prowadził aptekę, gdzie zyskał sympatię ludzi i wreszcie mógł narodzić się jako poeta. Ślązak i Polak jednocześnie. Lubi poezję Szymborskiej i Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Był uczniem ich wyobraźni i pracy nad słowem poetyckim.

Walter Pyka trafia do serc tych, którzy są spragnieni wskazania zwyczajnego drobiazgu, gestu, życzliwości, ale i dostrzeżenia ludzkich smutków, mówiąc inaczej - umiejętności poetów haiku przełożonych na zupełnie inny typ wiersza.

Dietetyk

Chcę dobrze i zdrowo odżywiać się Chcę dobrze i zdrowo odżywiać się
To co jemy i jak się odżywiamy, ma kolosalny wpływ na stan naszego zdrowia a także samopoczucie psychiczne i fizyczne. W trakcie różnych terapii żywieniowych można łatwo zauważyć jak osoby, które zmieniają swój sposób żywienia odzyskują wigor, siły i chęci do życia.

Ogromny wpływ na to ma bez wątpienia sposób odżywiania. Dzieci na ogół nie potrafią samodzielnie rozsądzić co jest dla nich właściwe a co nie, dlatego powinni zadabać o to rodzice. Obecnie coraz więcej dzieci ma problem z nadwagą, co prawie wyłącznie uwarunkowane jest błędami w sposobie żywienia. Utrzymywana nadwaga będzie nie tylko stwarzać coraz większe problemy natury estetycznej, ale także zdrowotnej. Dlatego rodzice jak najwczęściej powinni pomyśleć o tym jak pomagać swoim dzieciom, by czuły się dobrze w swoim ciele, były szczęśliwe i pełne energii i wigoru.

Renata Matusiak


Miłość w świecie aranżowanych małżeństw - Pakistan

W poniedziałek, 24 kwietnia gościem naszej biblioteki była Renata Matusiak, nauczycielka, bibliotekarka i grafik komputerowy, a z zamiłowania podróżniczka. Z wielką pasją opowiedziała o swojej trzymiesięcznej podróży po Pakistanie. Samotna wędrówka przez kraj, w którego kulturze nie ma miejsca na samotnie podróżujące kobiety, przeprawie przez przełęcz Chajber na pograniczu afgańsko-pakistańskim, podróżowaniu z uzbrojoną eskortą przez tereny wyjęte spod jurysdykcji pakistańskiego rządu, a także pokonywaniu, powstałego kilka lat temu, jeziora na najwyższej międzynarodowej drodze świata – Karakorum Highway.


Spotkanie było bardzo różnorodne, bogate w treść i opatrzone urokliwymi fotografiami. Jak się okazało, jest o czym opowiadać, ponieważ kraj ten może pochwalić się niemalże wszystkim: wysokimi górami, morzem, rozległymi pustyniami, żyznymi dolinami, ogromnymi rzekami i pięknymi zabytkami kultury i historii.
Renata Matusiak odwiedziła ponad 50 krajów, podróżuje sama, niskobudżetowo, najczęściej autostopem. Wyznaje zasadę, że „chcieć, to móc“. Mieszka w domach miejscowych i jest zawsze bardzo blisko kultury i zwyczajów odwiedzanych miejsc, skąd przywozi w pamięci niesamowite pejzaże i dziesiątki interesujących zasłyszanych historii.

Wiesław Drabik


Wiesław Drabik właściciel kotki Frotki i autor ponad dwustu bajeczek dla dzieci ukazujących się od 1995 r. w wydawnictwach: Skrzat, Siedmioróg.
Są to pełne humoru wierszowane bajeczki,chętnie czytane i oglądane przez najmłodszych, ale i rodzice czytający je swoim pociechom zbytnio się nie nudzą. A może to zasługa wspaniałych ilustracji Marka Szala, Andrzeja Kłapyty.


Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem w Szkole Podstawowej w Ostrożnicy.

Wioletta Piasecka

Spotkanie autorsie z Wiolettą Piasecką autorka bajek i baśni dla dzieci. Spotkanie autorsie z Wiolettą Piasecką autorka bajek i baśni dla dzieci.
Urodzona. 4 czerwca 1970r. w Elblągu. Ukończyła Uniwersytet Gdański Wydział Historyczno-Filologiczny – Filologia Polska. Pracę magisterską napisała pod okiem prof. dr hab. Gertrudy Skotnickiej z dziedziny literatury dla dzieci i młodzieży. Temat pracy „Baśnie Hansa Chrystiana Andersena znane i nieznane – badania nad czytelnictwem.” Jest autorką ponad 40 baśni i bajek dla dzieci, dwóch biografii m.in. Hansa Chrystiana Andersena i Faustyny Morzyckiej, czterech sztuk teatralnych, wielu słuchowisk radiowych.

Sukces wydawniczy i autorski przyniosła autorce współpraca z wydawnictwem DROZD Elbląg, która zaowocowała serią pt. „Baśnie Wioletty Piaseckiej” Seria zawiera 12 zbiorów baśni, są to:
- Zaczarowane bąbelki,
- Bajka na dobranoc,
- Dwie Małgosie,
- Bajka o królewnie,
- Sześć życzeń Natalki,
- Dawno temu…,
- W poszukiwaniu szczęścia. Baśniowa biografia Andersena,
- Włóczęga,
- Domek marzeń,
- Zasłużyć na fiołki. Baśń biograficzna o Faustynie Morzyckiej,
- Księżniczka dziecięcych serc,

Spotkanie z Wiolettą Piasecką cieszyło się dużym zainteresowaniem, dzieci były bardzo zaangażowane.Poprzez interaktywną metodę pracy wykorzystała naturalną umiejętność wchodzenia w role. Metodą dramy i improwizacji zaangażowała dzieci w rolę postaci bajkowych.

Ferie w bibliotece 2017

Lekcja historii Ryszard Mozgol


Przygotowania  świąteczne w Jakubowicach


Warsztaty z zakresu prezentacji śląskich strojów ludowych.


Opolski strój ludowy - dawny opolski strój kobiecy składał się z mazelonki - marszczonej wełnianej samodziałowej spódnicy w ciemnym kolorze, przyszytej do lajbika - ciemnego, głęboko wyciętego stanika z sukna, bez rękawów. Spódnica była wykończona u dołu czerwoną tasiemką, nad nią naszyta była szeroka (15-20 cm) jasna wstążka. Lajbik zdobiony był szeroką wstążką przy wycięciach, przy zapięciu – kolorowym lub złotym szamerowaniem oraz na piersiach i plecach kolorowym haftem o motywach roślinnych. Pod lajbik wkładało się białą koszulkę z cienkiego płótna, z biało haftowanymi ryszkami przy rękawach długich do łokcia. Koszula wokół szyi ściągnięta była tasiemką. Kobiety nosiły fartuchy jedwabne w święta, a zapaśnice (w Prężynie) z lnianego płótna na co dzień. Głowa okrywana była kolorowym czepcem, tzw. kapicą z dużą ilością wstążek opadających na plecy (w Chróścicach) lub chustką (np. w Nakle, Raszowej, Tarnowie Opolskim).W rejonie strzeleckim i kozielskim kobiety nosiły czepce koronkowe, obszyte dookoła sztywną, układaną w fałdki ryszą. Częścią stroju kobiecego była też płachta – prostokątna chusta z lnianego płótna. Narzucało się ją na ramiona i wiązało pod szyją tak, aby okrywała całą postać. Noszono ją od święta i jako okrycie przed deszczem na co dzień. Związana na krzyż służyła do przenoszenia jedzenia i małych dzieci. Zawieszana na drążkach spełniała funkcję kołyski. Kobiecy strój wiejski uległ z biegiem czasu modyfikacji. Składał się ze spódnicy na lajbiku, dłuższej bluzki, jakli i fartucha. Mężatki zawsze okrywały głowy chustkami. Strój codzienny był ciemniejszy i z materiałów gorszego gatunku, niż strój świąteczny.


Enkaustyka


Warsztaty z Enkaustyki, radość z tworzenia.
Enkaustyka – technika malarska znana już w starożytności.
Stosowano ją w starożytnej Grecji oraz w Rzymie. Według opinii starożytnych technika ta wprowadzona została przez greckiego malarza Pauzjasza ze szkoły sykiońskiej. Została ona jednak przez niego tylko udoskonalona i wykorzystana do malowania plafonów. Zapraszamy do biblioteki na wystawę prac wykonanych przez uczestników dzisiejszych warsztatów.

Warsztaty prowadziła Pani Agata Wilczek absolwentka Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie.Była pedagog w Studium Nauczycielskim, I Liceum Ogólnokształcącym w Prudniku oraz II Liceum Ogólnokształcącym w Prudniku.Obecnej pracuje w Prudnickim Ośrodku Kultury jako plastyk. Prowadzi pracownię plastyczną dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz zajmuje się działalnością organizacyjną i projektową w POK. Sprawuje opiekę merytoryczną oraz organizacyjną nad „Galerią na poddaszu” Prudnickiego Ośrodka Kultury.Od początku jej istnienia zorganizowała ponad 30 wystaw zbiorowych i indywidualnych (w tym trzy poplenerowe), prezentując twórczość ponad 70 artystów. Sama swoje prace pokazuje rzadko. Uczestniczyła w 7 wystawach zbiorowych oraz 4 wystawach indywidualnych. 28 października wystawiła piątą wystawę,ale po raz pierwszy pokazuje rysunek.
źródło: http://www.muzeumprudnik.pl/muzeum-news-190-agata_wilczek...


Deccopage


Konkurs wiedzy o Henryku Sienkiewiczu


30 listopada w bibliotece odbył się konkurs na temat: Życia i twórczości Henryka Sienkiewicza.Pani Małgorzata Plotek przygotowała regulamin i koncepcję konkursu, zmobilizowała gimnazjalistów do udziału. 15 uczestników jest dowodem ogromnego zainteresowania literaturą polską.
W konkursie:
I miejsce zdobyła Aleksandra Kasprzak,
II - Katarzyna Mateja i Przemysław Wychowaniec, III - Kewin Menzler.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszej, wnikliwej i owocnej pracy i sukcesów.


Magia świąt


Magia świąt mobilizuje wszystkich do przygotowań świątecznych. W filii bibliotecznej w Maciowakrzu zorganizowano warsztaty w których udział wzięli uczniowie klas IV- V i VI. Przygotowane stroiki będą ozdobą stołu wigilijnego.


Promocja biblioteki


W czasie przełajowych wyścigów kolarskich Bryksy -Cross biblioteka propagowała swoje usługi dla użytkowników poprzez bookcrossing - ideę nieodpłatnego przekazywania książek pozostawiania ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych tzw. półkach bookcrossingowych po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.
Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książki i czytelnictwa, ruchoma, wirtualna biblioteka - bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych.


Konkurs recytatorski


Już drugi rok biblioteka wraz z Panią Inetą Kałwą jest organizatorem konkursu recytatorskiego dla klas IV -VI.
Za najciekawsze, najbardziej oryginalne recytacje jury przyznało miejsca:
I dla Mai Marzec
II dla Oliwii Moryl i Martyny Gajdzicy
III dla Izabeli Cyranek
Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy dyplomy i słodki poczęstunek.


Andrzejki


Wróżby, zagadki i zabawy integracyjne oraz dużo śmiechu. Dzieci wróżyły kim zostaną w przyszłości, czy spełnią się ich marzenia, czy zaprzyjaźnią się z nową osobą, wyjadą w podróż oraz czy czeka je wizyta u dentysty. Podczas tradycyjnej wróżby - lania wosku prawie wszystkim dzieciom wywróżono prezent w postaci zwierzątka. Teraz czekają na spełnienie tej wróżby …


Dzień Pluszowego Misia


Lekcja biblioteczna -
URODZINY PLUSZOWEGO MISIA.
W dzisiejszym świecie, grających, błyszczących i zmechanizowanych zabawek, miś nadal jest bezkonkurencyjny. Każdy maluch ma pluszowego misia. Pierwszy pojawił się ponad sto lat temu, a jego narodziny zawdzięczamy prezydentowi USA Teodorowi Roosveltowi. W 1902 roku podczas polowania, w którym brał on udział poproszono go, aby dobił schwytanego niedźwiedzia. Prezydent odmówił, twierdząc, że byłoby to“zachowanie niesportowe”. Całą historię opisano (z rysunkami) w jednego z amerykańskich gazet. Przeczytał ją producent zabawek i wyprodukował pluszowego niedźwiadka. Nazwano go – od zdrobniałego imienia prezydenta – Teddy Bear.

Klasa II wraz z Panią Hanią bardzo uroczyście obchodziła urodziny misia, były życzenia słodki miodek jak również wiersze, piosenki i bajki dla misia. Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia do wspólnego świętowania z najmilszą przytulanką dzieci.


Podróżniczy świat Ewy Połeć


17 listopada, Gminną Bibliotekę Publiczną w Pawłowiczkach odwiedziła Ewa Połeć, zdzieszowiczanka, która spędziła prawie dwa miesiące w Ugandzie. Jej misją było niesienie pomocy sierotom i wdowom ugandyjskim. Naszą bibliotekę odwiedziła żeby opowiedzieć o swojej wyprawie. Spotkanie rozpoczęło się nietypowo, a mianowicie każdy uczestnik losował karteczkę z numerem, która pod koniec spotkania mogła zamienić się w pamiątkę z Ugandy.


Podstawy z rysunku


Warsztaty z podstawy rysunku.
Warsztaty poprowadził Szymon Teluk, malarz, rysownik, ilustrator, karykaturzysta; wykładowca - instruktor Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu, pracownik dydaktyczny Uniwersytetu Zielonogórskiego, gdzie prowadzi Studio rysunku koncepcyjnego i komiksu. Zajmuje się dydaktyką w zakresie rysunku koncepcyjnego, komiksu, ilustracji i dziedzin pokrewnych. Stworzył popularyzujący komiks, adresowany dla dzieci i młodzieży projekt: Warsztaty komiksu, ilustracji i karykatury, który realizuje we współpracy z instytucjami kultury w całym kraju.
Współautor gry fabularnej Marka Starosty - Beszamel oraz jednej z największych komiksowych kampanii reklamowych w kraju: Kapitan Niepalny.


Pokochaj zwierzaka


“Los zwierząt jest nierozerwalnie związany z losem człowieka”
Émile Zola

We wtorek 18 października, odwiedzili nas przedstawiciele Schroniska dla Zwierząt w Kędzierzynie Koźlu. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się o jego podopiecznych, oraz zasadach funkcjonowania, i opiekowania się różnymi zwierzątkami. Było mnóstwo pytań, i radość dzieci ponieważ odwiedziły bibliotekę również dwa kotki.


Jesienne dary


Galeria Przechodnia


ARTYŚCI ZMIAN SPOŁECZNYCH
to opowieść o ludziach, których łączy odwaga głośnego mówienia o problemach i wyzwaniach oraz namacalna wręcz potrzeba pójścia dalej. Zrobienia jeszcze jednego kroku. Chociaż często jest to spacer po linie. A wokół tłum gapiów. Jedni krzyczą: Dalej! Dalej! Inni stoją nieruchomo, skrywając za maską obojętności napięcie oczekiwania.

Wystawa dostępna jest w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowiczkach od 10.10.2016 r. do 14.11.2016 r.
Zapraszamy.

10 reportaży o tym że jeżeli naprawdę coś chcesz zmienić, to na pewno ci się uda.O liderach lokalnych zmieniających świat na lepsze.Mają odwagę zrobić coś ,czego nikt wcześniej nie zrobił i są gotowi ponieść ryzyko niepopularnych decyzji. Liderzy lokalni zarażają pasją ,zmieniają rzeczywistość wokół siebie.Bohaterowie programu są absolwentami Programu Liderzy Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Szkołę Liderów.Jest to innowacyjny i kompleksowy program rozwojowy dla liderek i liderów działający na rzecz rozwoju lokalnych środowisk.Ma za sobą dziesięć edycji i 500 absolwentów. Dla wielu z nich program stał się początkiem nowej drogi ; wystartowali w wyborach i zostali Wójtami ,burmistrzami, z sukcesem rozwinęli swoje organizacje zrealizowali wymarzony Projekt. W trakcie Programu dostali narzędzia do tego , żeby je skuteczniej wywierać wpływ zmieniać rzeczywistość,a po jego zakończeniu dołączyli do aktywnej sieci absolwentów.


DKK


W jesiennym nastroju 10 października odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Kubu Książki. Panie w czasie spotkania zobaczyły wystawę przygotowaną z okazji 10 lecia działalności DKK.

Dyskusyjny Klub Książki to już literacka marka,flagowa działalność bibliotek na rzecz czytelnictwa, która stale się rozwija. To gotowy sprawdzony pomysł na to, jak skutecznie zachęcić do czytania różnorodnej literatury.


Link do przyszłośći


Programowanie, jakie to proste i fascynujące zarazem. Jest to nie tylko świetna zabawa, lecz także wartościowa i pożądana umiejętność. Przekonali się o tym uczniowie klasy IV i V z Publicznej Szkoły Podstawowej w Naczęsławicach odbyły się interaktywne warsztaty z programowania z wykorzystaniem robotów Finch. To wszystko w ramach projektu „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”.

Młodzi programiści dowiedzieli się, czym jest kodowanie i jaka wiąże się z nim przyszłość. Na rozgrzewkę „sterowali” zamienionego w robota pana Bartosza, który prowadził zajęcia. Poznali zasady programowania w środowisku Scratch, stworzyli pierwsze aplikacje, układając komputerowe puzzle, a następnie wymyślili aplikację do sterowania i rozegrali wyścig własnoręcznie zaprogramowanymi robotami Finch. Projekt, do którego zakwalifikowała się Biblioteka, był realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark. Osoby zainteresowane tematyką kodowania i uczestnictwem w podobnych warsztatach prosimy o zgłaszanie się w bibliotece.


Głośne czytanie


Dary Jesieni


29 września przedszkolaki bardzo miło przywitały Panią Jesień ochoczo wybierały i rozpoznawały dary z sadu, lasu i ogrodu, oraz te owoce i warzywa, które można kupić tylko w super markecie. Następnie wysłuchały opowiadania " Jabłuszko" W. Sutiejewa i bajki " Jesień Jeżyka" Z. Poletyło.


Jan Grzegorczyk


Jan Grzegorczyk, autor książek o duchowości i wierze w filii bibliotecznej w Gościęcinie.


Narodowe Czytanie


Warsztaty plastyczne


W dniu 17.08.2016r. odbyły się warsztaty plastyczne pod kierunkiem Pani Doroty Kowynii i Adriana Rum. Adrian w przedstawionej prezentacji przypomniał dzieciom o "Światowych Dniach Młodzieży" jakie było logo i jego symbolikę Pani Dorota zwróciła uwagę na kolory dominujące czerwony, niebieski i żółty. Dzieci malowały farbami akrylowymi na dykcie jak i pastelami na kartkach papieru.Prace są ciekawe inspirujące, wyobraźnia dzieci i fantazja może zadziwić nie jednego z widzów. Prace dzieci są wystawione w bibliotece. Dziękujemy Pani Dorocie i Adrianowi.


Warsztaty kulinarne


Warsztaty kulinarne zostały zorganizowane na życzenie dzieci. Decyzja zapadła pieczemy gofry.Przepis na gofry dzieci długo szukały w książkach kulinarnych i na stronach internetowych, w końcu podjęły decyzję, a wybór był trudny.Radość ze wspólnego przygotowania ciasta, udekorowania stołu była ogromna. Goście stwierdzili że gofry są chrupiące i bardzo smaczne a z dodatkiem konfitury babci przepyszne.


Panamska młodzież

 


 

Roboty i kodowanie


„Link do przyszłości„. Celem projektu jest zainteresowanie młodych osób nauką programowania i pokazaniem im, że jest to nie tylko przyszłościowa umiejętność, ale też źródło świetnej zabawy. W ramach projektu otrzymaliśmy do biblioteki 5 robotów Finch i w dniu 28.07.2016 odbyły się w bibliotece zajęcia z programowania robotów. W zajęciach dzieci przekonały się, że programowanie daje dużo frajdy i może być źródłem zdrowej rywalizacji. Na koniec warsztatów zaplanowano bowiem turniej sprawnościowy dla zaprogramowanych robotów.
To nie ostatnie zajęcia z robotyki w naszej bibliotece. Widząc, że programowanie odgrywa znaczącą rolę we współczesnym świecie postanowiliśmy o wpleceniu tej umiejętności w program edukacyjny i w nowym roku szkolnym zorganizujemy zajęcia dla młodzieży.


Wakacje 2016


Jak co roku, Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowiczkach oraz filie serdecznie zapraszają dzieci i młodzież na zajęcia wakacyjne. Młodym czytelnikom proponujemy niezwykle ciekawe zajęcia i zabawy. Oferta podczas tegorocznych wakacji jest bardzo różnorodna. Spotkania pozwolą nie tylko miło i ciekawie spędzić czas, ale również pobudzić wyobraźnię i fantazję dzieci. Udział w zajęciach jest bezpłatny.


Benefi Krystyny Pańko


Krystyna Pańko urodziła się 12 kwietnia 1936 r. W 1956 roku otrzymała Dyplom Przodownika Pracy Społecznej (dzisiejsze świadectwo maturalne) w Brzozowie. Nakazem pracy przyjechała do Pawłowiczek i tu podjęła pracę nauczyciela, była bardzo lubiana przez wychowanków, angażowała się w różnego rodzaju prace społeczne. Zawsze otwarta, życzliwa wrażliwa na piękno przyrody. Potrafiła to, co my zauważamy podziwiamy przyozdobić w piękne słowa i przelać na papier.


Piknik na Florydzie


Piknik na Florydzie.
Główną areną akcji był 1. Brzeski Pułk Saperów, gdzie na dzieci czekały m.in.: pokazy psów ratowniczych i policyjnych, konkursy na torze przeszkód, strzelanie do tarczy, rzuty granatem i pokazy wojskowych robotów. Tu też każdy musiał obowiązkowo spróbować wojskowej grochówki.


Noc w bibliotece

 


W filii bibliotecznej w Maciowakrzu już drugi rok organizowana była „Noc w bibliotece”. W dzisiejszej rzeczywistości wymagania czytelników rosną, w związku z tym zmienia się rola i funkcja biblioteki. Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom, podejmujemy zadania, które pozwalają stworzyć w środowisku lokalnym wizerunek biblioteki otwartej na potrzeby dzieci. Celom tym służy między innymi impreza czytelnicza, inna niż wszystkie. Na młodych czytelników czekało wiele ciekawych i pouczających atrakcji, poszerzających ich wiedzę z zakresu znajomości historii lokalnej, aktywności ruchowej i zabawy umysłowe.


Odjazdowy bibliotekarz


Tegoroczny rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz” w Pawłowiczkach został zorganizowany 6 czerwca b.r. stanowił integralną część dwóch zespołów młodzieży ze Publicznej Szkoły Podstawowej w Naczęsławicach oraz ZGSP w Gościęcinie. Odjazdowy Bibliotekarz to ogólnopolska akcja dla bibliotekarzy, sympatyków biblioteki oraz miłośników książek i rowerów. Odjazdowi w Pawłowiczkach spotkali się po raz trzeci. Pogoda wczesnym porankiem była nie pewna, w nocy były obfite opady deszczu, ale nam słonko pięknie zaświeciło i grupa 43-osobowa wyruszyła z Naczęsławic, uczestnicy z Gościęcina dołączyli na trasie. W Grudyni Wielkiej zwiedziliśmy pałacyk , gdzie właściciel całą grupę oprowadził i opowiedział o dziejach tego obiektu.
W Jakubowicach na strudzonych rowerzystów czekała Pani Dyrektor Szkoły wraz z bibliotekarką szkolną i filii bibliotecznej z dobrym słowem oraz propozycją zwiedzenia biblioteki publicznej i szkolnej. Dzieci przygotowały dla uczestników przedstawienie „Sąd nad książką” oraz kwiz. Nie zabrakło też poczęstunku w postaci łakoci i napojów.Zdjęcia od redaktora gazety"Dobra Gazeta" Piotra Zdanowicza, który również nam towarzyszył, tylko,że innym środkiem lokomocji.- Dziękuję wszystkim uczestnikom.


Magdalena Kordel


W Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowiczkach, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, w środę 1 czerwca, odbyło się spotkanie z pisarką Magdaleną Kordel. Autorka barwnie i z dużym dystansem do siebie opowiadała o swoich pisarskich początkach, które nie były łatwe. Powieść Uroczysko, która miała być lekiem na trudny moment w życiu pani Magdy, stała się balsamem dla dusz tysięcy czytelników. Kolejne książki w cyklu, których akcja dzieje się w Malowniczem, małym miasteczku, gdzieś w Sudetach, przyniosły pisarce jeszcze większą popularność. Pani Magdalena Kordel zwierzyła się także ze swojej fascynacji Lwowem, czego efektem jest powieść Tajemnica bzów, której część fabuły autorka umieściła w tym magicznym mieście, w latach dwudziestych ubiegłego wieku.

W trakcie całego spotkania pisarka bardzo chętnie odpowiadała na pytania, dzięki którym uczestnicy mogli dowiedzieć się jakie książki lubi czytać, dlaczego na swoim blogu wspiera radą początkujących pisarzy i publikuje ich opowiadania.
Magdalena Kordel dała się poznać jako bardzo sympatyczna, wrażliwa, otwarta na ludzi osoba. Zachęcała wszystkich do rozwijania swoich zainteresowań i spełniania marzeń, które dodają blasku naszemu życiu. Spotkanie zakończyło się podpisywaniem książek oraz indywidualnymi rozmowami z czytelnikami.


Dzień Bibliotekarza i Bibliotek


Renata Jeruzalska


Przewodnim tematem prelekcji był cholesterol,jakie są normy, jakie czynniki wpływają na poziom cholesterolu we krwi
Poziom cholesterolu we krwi zależy od wielu czynników - diety, aktywności fizycznej, ogólnego stanu zdrowia. Normy cholesterolu zaś powinno się odnosić do kondycji konkretnej osoby.
Ważne jest stężenia frakcji cholesterolu LDL i HDL
Pani Renata mówiła również o zasadach racjonalnego żywienia Dowiedzieliśmy się, jakie są zasady tworzenia jadłospisu i co powinny zawierać posiłki. Wykład także zawierał informację, jakich potraw należy unikać w różnych schorzeniach. Mówiła także o tym, jak dieta i ruch może wpłynąć na nasze samopoczucie i zdrowie. Prelekcja zawierało dużo fachowej wiedzy, porad żywieniowych. Panie były bardzo zainteresowane i zadawały dużo pytań.


Marcin Pałasz


Autor książek dla dzieci i młodzieży oraz słuchowisk.Motto jego twórczości to „słowa niosą uśmiech”. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Wielokrotnie nominowany i wyróżniany w konkursie na Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego w 2007 roku za "Wakacje w wielkim mieście" i w 2009 za "Wszystko zaczyna się od marzeń". Jego powieść Sposób na Elfa otrzymała wyróżnienie w konkursie literackim IBBY Książka Roku 2012 oraz Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

Dzieci były bardzo zadowolone, Pan Marcin zaraził ich swoim optymizmem,zachęcał do czytania książek nie tylko swoich ale i innych autorów, ponieważ korzyści z czytania to brak problemów ortografią, duży zasób słów, łatwość w porozumieniu.

Dzieci bardzo chętnie zakupiły książeczki autora, i ustawiły się w kolejce po autograf.


 

Marek Sikorski


Anioł rozważa Tajemnicę Krzyża Świętego, T.K. i F.A. Schefflerowie,

fragment malowidła ściennego kaplicy bocznej kościoła Bożogrobców w Nysie, fot. M. Sikorski

Gloryfikacja Krzyża Świętego, fragment malowidła ściennego,

kościół Bożogrobców w Nysie, fot. M. Sikorski

Kościół Bożogrobców w Nysie,
fot. Marek Sikorski


Od czasów średniowiecznych aż do 1810 roku, czyli do sekularyzacji, rezydowali a Nysie bożogrobcy. Był to zakon Rycerski Grobu Bożego w Jerozolimie założony w 1122 roku.Do ich zadań należała obrona chrześcijaństwa miejsc męki Jezusa, w tym Grobu Świętego.W kościele Bożogrobców znajdują się wielkie malowidła ścienne poświęcone Krzyżowi Świętemu.

Duchowość bożogrobców koncentrowała się wokół kultu grobu Jezusa Chrystusa i Krzyża Świętego. Oni mieli największą wiedzę dotyczącą tego kultu i rozpowszechniali ją w Kościele.

W nyskim kościele Bożogrobców w latach 1730 -1731 wykonano wystrój malarski autorstwa znanych malarzy braci Tomasz i Feliksa Schefflerów, poświęcony historii i apoteozie Krzyża Świętego. Malowidła Scheffleów są największym skarbem sztuki barokowej w Nysie.


 

Symultana

Symultana z Panem Leszkiem Galackim Symultana z Panem Leszkiem Galackim
Symultana to mecz szachowy, w którym szachista gra jednocześnie z wieloma przeciwnikami, z których każdy rozgrywa partię na swojej szachownicy.

Pierwszy podręcznik gry w szachy według nowych zasad opracował Lucena w 1497 r. Kilkanaœcie lat póŸniej, w 1512 r.,Damiano opublikował zmienione przepisy gry, teorię debiutów oraz wskazówki gry pozycyjnej. W 1561 r. ukazała się książka Hiszpana Ruy Lopeza. Wysoko ceniony podręcznik gry w szachy opracował włoski mistrz Alessandro Salvio w 1601 r. Książka ta doczekała się kilku wydań również w latach późniejszych.

Dziewięciu uczestników w skupieniu i nadziei,że uda im się zremisować z mistrzem.


Warsztaty Wielkanocne

Warsztaty ozdób Wielkanocnych Warsztaty ozdób Wielkanocnych
Wielkanoc za pasem, czas przystroić dom, udekorować i sprawić, aby wiosna zawitała do środka. Pasja tworzenia, bawienia się rzeczami, łączenia kolorów i form często, nie tyle przechodzi z pokolenia na pokolenie, co jest wpajana za młodu. W myśl ludowego porzekadła, „czym skorupka za młodu nasiąknie …” pokazywać pasję tworzenia, radość malowania, lepienia, szycia, ozdabiania. To rozwija twórcze zdolności, kreatywność, niezależność, budzi ducha sztuki. Fantastycznie jest obserwować taki proces rodzenia się sztuki w dziecku i patrzenia jak ta sztuka dojrzewa, jak rośnie i powoduje, że młody człowiek cieszy się życiem na wiele sposobów. Bycie dodatkowo częścią tych prac, możliwość uczestniczenia w nich, jest wielką nagrodą.


Przedszkolaki w bibliotece


Spotkanie z Panią Edytą Krajczy w przepięknym stroju ludowym.Pani Edyta opowiedziała dzieciom o tradycjach zwyczajach ludowych przedświątecznych.
Przeczytała bajkę nawiązującą do z wyczai Wielkanocnych. Pokazała dzieciom w jak można szybko, łatwo i kolorowo ozdobić jajka.

Dzieci uważnie wysłuchały bajki, i o dziwo stwierdziły,że była za krótka.

Każdy skupiony czeka na informację jak ozdobić kolorowo wielkanocne jajka.

Dobrze,że jest Pani Asia i Pani Mariola, która zawsze uratuje w plastycznych potyczkach.

Zadowolone dzieci zabrały ozdobione jajka na stół wielkanocny do domu.


Dzieci Ugandy

Spotkanie z Panią Ewą Połeć 18.03.2016 Spotkanie z Panią Ewą Połeć 18.03.2016
Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z gminy Pawłowiczki poznali zwyczaje i życie swoich rówieśników z Ugandy. Pani Ewa Połeć jako wolontariuszka kilkakrotnie była w Ugandzie i miała możliwość przyjrzeć się z bliska życiu mieszkańców. Uczyła kobiety biznesu, dzieci w szkole. W jakich warunkach uczą się dzieci, jakie mają obowiązki,co uważają za najlepszy przysmak. To już wiedzą uczestnicy spotkania. Ale czy to coś zmieni, czy będą szanować jedzenie,wodę? Czy będą cenić warunki jakie są w domu i szkole?


 

Spotkanie z dr Dariuszem Węgrzynem

 

Spotkanie z dr Dariuszem Węgrzynem Spotkanie z dr Dariuszem Węgrzynem
Dzieje tak odległe, a jak bolesne i jakże mocno zakorzenione w ludziach. Dotykające delikatnych spraw, przeżyć jak również historii rodzin. Często pominięta zapomniana historia ludzi wywiezionych do obozów pracy przymusowej w Związku Sowieckim w 1945r. z terenów Górnego Śląska. Spotkanie odbyło się w Domu Kultury w Trawnikach Dr Dariusz Węgrzyn na co-dzień pracownik INP w Katowicach współautor książki " Wywózka. Deportacja mieszkańców Górnego Śląska do obozów pracy przymusowej w Związku Sowieckim w 1945r. Fotografia-konteksty -pamięć."


Przedszkolaki

Kamishibai - czytamy dzieciom Kamishibai - czytamy dzieciom

Szukając Marudka.

Kto to był Marudek?,a kto go szukał? zapytaj dzieci z grupy przedszkolnej "Motylki", one już wiedzą.

Dzieci pięknie zaśpiewały piosenkę o deszczyku.

Prace manualne, wykonane przez przedszkolaków są wspaniałe, zapraszam na wystawę.
Przedszkolaki w bibliotece - kamisihibai czytamy dzieciom Przedszkolaki w bibliotece - kamisihibai czytamy dzieciom


Ferie 2016


Książki kucharskie były pomocne w przygotowaniu ciasta na gofry, dzieci poszukały przepisu.
Czy się udało?

Przygotowanie składników do wypieku.

A teraz mąka,jajka,mleko ale chwilę trzeba zwiększyć proporcje to jak to zrobić?

Gofry były bardzo smaczne.

Czytamy opowiadanie Renaty Piątkowskiej "Nie ma nudnych dni"

Dzwoneczki i bum bum rurki.

Warsztaty w glinie i masie solnej.
Jaka jest różnica między masą solną a gliną?


 

04.02.2016 I turniej szachowy


Stanisław Kmiecik


Niepełnosprawność nie musi być przeszkodą
Stanisław Kmiecik urodził się bez rąk. Talent malarski dostrzegli rodzice w wieku pięciu lat. Staszek lubił malować a jak zauważył,że innym się jego obrazki podobają robił to z przyjemnością.

Wystawa prac artysty można zobaczyć do końca stycznie 2016r. Prace zgromadzone na wystawie można również zakupić.